Jak se později ukázalo, hlavním důvodem k odepření kontroly nebyla jeho oblíbená hra na Československo a odmítání českých orgánů, díky které mu přispívá na živobytí řada lidí.

„Jménem zákona vás vyzývám, vystupte si z vozidla. Jinak bude nutné použít donucovací prostředky a násilně otevřít váš vůz,“ říká na záznamu kolujícím po sociální síti opakovaně policista z prvosledové hlídky, kterou si na pomoc přivolali dopravní policisté.

Stejnou situaci pak zachycuje také záznam, který točil samotný Zítko uvnitř auta. „Tady cokoliv aplikovat zasahovat k tomu. Protože já jsem aplikoval článek 23. Já vám nerozumím a neslyším vás a vemte si 23 aktivace odporu,“ říká Zítko na záznamu, který končí ve chvíli, kdy policisté aktivují své zákonné možnosti, rozbijí okénko a známého dezinformátora vytáhnou z auta.

Zítko měl pravděpodobně na mysli článek 23 Listiny základních práv a svobod, pro jehož aplikaci používá Zítko a jeho stoupenci poněkud volnější výklad.

„Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny,“ říká článek 23.

Jana Peterková u soudu, 21. března 2023
Česká republika neexistuje! Dezinformační kampaně přecházejí v útoky na stát

Podle policejní mluvčí Ilony Gazdošové se jednalo o běžnou policejní kontrolu na dálnici D7. Podle zkušeností reportérů Deníku v tomto úseku u Postoloprt měří policie rychlost poměrně často. „V rámci kontroly posádky bylo zjištěno, že se ve vozidle nachází osoba v pátrání. Na tohoto muže byl vydán od státního zástupce z Prahy 3 příkaz k zadržení,“ uvedla policejní mluvčí.

Policejní hlídky komunikovaly s řidičem zastaveného BMW hodinu a půl a snažily se jej přesvědčit, aby otevřel a vystoupil. Marně. „Proto byly provedeny policejní úkony k tomu, aby byla ta osoba zadržena a převezena na policejní stanici. Nyní v této věci probíhají další úkony k tomu, aby zadržený doputoval tam, kam má,“ doplnila Gazdošová.

Zadrženého dezinformátora Zítka se na sociálních sítích zastala odsouzená dezinformátorka Jana Peterková, která policejní zásah označila za nezákonný.

Sama Peterková nedávno vyvolala rozruch v táborské nemocnici, kde se měla léčit s plicní embólií. O její hospitalizaci se dozvěděli policisté a přišli ji přímo na nemocniční pokoj vyslechnout, protože se o týden dříve nedostavila na předvolání k výslechu. K tomu nakonec ani nedošlo, protože situace se z její strany vyhrotila v hysterickou scénu. Videa kolují sociálními sítěmi facebook a X.

Na záběrech Jana Peterková brečí a křičí. Podobně se chová i její přítel Jiří H. Policisté jejich počínání přijímají v klidu a snaží se situaci uklidnit a vyřešit domluvou i přes řadu jízlivých poznámek a nadávek. Pár je obviňuje z ublížení na zdraví a pokusu o vraždu a dalšího protiprávního jednání. Stejně tak útočí na zdravotnický personál a hrozí všem podáním trestního oznámení.

Pavel Zítko pochází z Kadaně a je jednou z nejviditelnějších postav české dezinformační scény. Sám velmi aktivně šíří nejrůznější hoaxy. V roce 2022 se rozhodl ucházet o hlasy voličů v letošní prezidentské volbě, nesehnal ale potřebných 50 tisíc podpisů. Lidé mu měli poslat na kampaň okolo půl milionu korun, podle Deníku N peníze využíval pro svou vlastní potřebu. Podle médií je také značně zadlužený a topí se v exekucích. Měl také prodávat neexistující kryptoměny nebo nabízet zázračný fén, který promění obyčejnou vodu ve studánkově čistou.

„Mohu potvrdit, že policejní orgán provedl zadržení jedné fyzické osoby. Jednalo se o úkon přípravného řízení trestního realizovaný ve věci, ve které vykonává dozor (…) Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 3,“ řekl ČTK mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. „Aktuální procesní fáze věci je prověřování, tj. prvotní fáze přípravného řízení trestního. Předmětné trestní řízení se týká hospodářské trestné činnosti," doplnil mluvčí.

Podle policie je zadržený muž podezřelý ze zpronevěry. Jak uvedla na síti X, dříve známé jako Twitter, může nyní uvolnit jen minimum informací. „Po provedení všech nezbytných úkonů byl muž propuštěn ze zadržení," konstatovala před půl šestou odpoledne opět na sociální síti.