Počet objasněných trestných činů policistů rok od roku klesá.

Podle odborníků ale nelze „špatné“ policisty při přijímání vždy rozpoznat, někteří policisté tak budou obcházet zákony i nadále. V okrese Louny byl loni například odhalen policista, který bral úplatky od Vietnamců a Ukrajinců za pobyt.

K nejvážnějšímu přečinu policisty proti zákonům loni došlo v okrese Louny v listopadu. Tehdy obvinila Inspekce ministra vnitra jednoho příslušníka cizinecké policie z Loun z braní úplatků. Společně s vietnamskými obchodníky, od kterých žádal peníze za prodloužení povolení k pobytu, nastražila inspekce na policistu léčku a chytila ho přímo při činu.

Podobnou „službu“ měl policista žádat také od ukrajinských občanů. Úplatný policista byl jedním z pětadvaceti, kteří loni překročili zákon. Nejvíce je mezi policisty „zločinci“ zastoupena pořádková policie (121 trestných činů), následují dopravní policie (46) a kriminální policie (45).

Počty pachatelů v ostatních službách policie jsou zanedbatelné, je jich pouze třináct.

Nejvíce policistů bylo v České republice stíháno za zneužití pravomoci veřejného činitele (65 případů), následují trestné činy na úseku dopravy (48). Patnáct policistů se vloni dopustilo podvodu, dvanáct jich bralo úplatek. Jedenáct policistů bylo řešeno kvůli ublížení na zdraví.

I policista je jen člověk

Podle odborníků nelze úplně páchání trestných činů policisty vymýtit. „I policista je jen člověk a může také někdy jednat chybově,“ řekla na dotaz Deníku Martina Voborská, policejní psycholožka. Jiné je to podle ní, když policista jedná podle plánu, než když se jedná jen o zkrat. „Nelze všechny hodnotit stejně. Někdy se může opravdu jednat pouze o momentální selhání,“ pokračuje.

Podle psycholožky by k odhalení nepomohly ani přísnější psychotesty. Ty současné jsou vyhovující. „Pokud se sklony k páchání trestné činnosti projeví u psychotestů, uchazeč samozřejmě není doporučen. Žádné speciální testy, zda člověk někdy bude krást, bohužel ale nejsou. Lidé se navíc vyvíjejí a i ten, kdo psychotesty projde, může po deseti letech spáchat trestný čin,“ přibližuje Martina Voborská.

A jak se policista, který spáchá trestný čin a nepřijde se na to, bude chovat dál? Jak se cítí? Může nás dál chránit člověk, který je na jedné straně strážce zákona, na druhé má se zákonem problémy? „Pokud k přečinu dojde jednorázově, asi to policistu hodně trápí a lituje toho. Pokud je to ale organizované, musí být vypočítavý. S následky musí počítat,“ dodala policejní psycholožka.

Strážníci v okrese: problémy pouze při zásazích

Pouze dva problémy týkající se trestné činnosti strážníků musel řešit velitel městské policie v Žatci. V Lounech je bilance ještě příznivější, za šestnáct let tam nedošlo mezi strážníky k žádnému trestnému činu.

V Žatci musel Jiří Štorek, velitel tamních strážníků, řešit v posledních čtyřech letech dva přečiny městských policistů. „V obou případech se jednalo o zneužití pravomoci veřejného činitele,“ informoval včera Deník velitel strážníků. „Oba přehnali intenzitu zákroku, jejich jednání bylo posouzeno jako neadekvátní,“ přiblížil.

Ani jeden ze dvou strážníků, kteří se proti zákonu provinili, už u žatecké městské policie neslouží. „Jeden skončil ze zdravotních důvodů, druhého soud potrestal pokutou a od městské policie také odešel,“ řekl Jiří Štorek. Krádeže strážníků, podvody nebo braní úplatků zatím ředitel Městské policie v Žatci řešit nemusel. „Ne, s ničím takovým jsme se tu zatím nesetkali a je to jen dobře,“ dodal.

Louny bez problému

V Lounech je situace mezi strážci zákona ještě příznivější, tamní strážníci zatím nebyli kvůli spáchání trestného činu vyšetřováni vůbec. „Musím s potěšením konstatovat, že za šestnáct let, co u Městské policie v Lounech působím, jsme neřešili žádný trestný čin strážníka,“ rád se Deníku pochlubil Zdeněk Valeš, velitel lounských strážníků.