Podařilo se! Policisté v Kryrech zůstanou! Region bude pod dohledem uniforem i v dalších měsících a letech. Vedení policie plánovalo úplný odchod strážců zákona z městečka, po ostré kritice veřejnosti ale změnilo názor.

Konec policie v Kryrech, která ale chrání také Lubenec, Vroutek, Očihov, Petrohrad nebo Blatno, hrozil od ledna 2013. Obvodní oddělení, jenž se stará na Podbořansku o region velikosti dvou stovek kilometrů čtverečních a v obvodu má osm tisíc lidí, mělo úplně skončit. Policisté měli zajíždět do odlehlých částí regionu až z Podbořan. Lidé se báli, že strážci zákona pak nebudou mít čas se o rozlehlý region starat a rychle vzroste kriminalita.

Vedení policie ale nakonec ustoupilo tlaku veřejnosti a starostů. „Předběžná dohoda, odsouhlasená starosty a vedením policie je, že v Kryrech zůstane zachována policejní stanice, velení se přesune do Podbořan," oznámil Miroslav Brda, starosta Kryr. V Kryrech tak sice zanikne samostatné oddělení, dojde ale k transformaci na stanici. Pro veřejnost by se prý nic měnit nemělo, pouze sídlo se bude nově jmenovat stanice.

Tlak veřejnosti

Policisté budou přímo v Kryrech sídlit, budou odtamtud vyjíždět k případům a preventivním obhlídkám regionu, jen velení by mělo být v Podbořanech. Bude na podbořanském velení, jak své strážce zákona v regionu zorganizuje. Nové oddělení v Podbořanech by mělo mít celkem třiadvacet policistů.

Podle policie má společné velení většího obvodu umožnit například lepší plánování hlídek, zefektivnit by se měl výkon služby. Že se pro veřejnost, pokud budou platit dohody, prakticky nic nezmění, potvrdil Deníku starosta Kryr i zástupci Policie ČR. „V Kryrech zůstane stejný počet policistů jako dosud, pouze vedení se přesune do Podbořan," uvedla Jaromíra Střelcová, policejní mluvčí.

Na Podbořansku vznikla také petice za setrvání policistů v Kryrech. Sběr podpisů bude dokončen, poté, co došlo k dohodě, ale nebude nikam zasílána.