Téměř čtyři tisíce a přes čtyři a půl tisíce lidí. To je srovnání počtu nováčků u policie, kteří přišli v roce 2008, a počet chybějících strážců zákona v celé republice. V okrese Louny je to dvaadvacet a sedm. Lounsko, narozdíl od většiny jiných regionů, problém zaplnit volná místa nemá.

„Bude to problém. K policii letos nastoupil neuvěřitelný počet nováčků, nejvíce za posledních pět let. Bude chybět zkušenost,“ slýcháme z celostátních sdělovacích prostředků téměř každý den. V okrese Louny je ale situace úplně jiná, situace nevybočuje z normálu.

„V roce 2008 nastoupilo do řad lounské policie celkem dvaadvacet nováčků, z jiných okresů přešli čtyři strážci zákona,“ informovala Deník Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR Louny.

V celé republice přitom policie naverbovala přes 3800 lidí. „V okrese Louny není situace nijak dramatická. Samozřejmě policisté v průběhu roku odcházeli a noví přicházejí, ale děje se tak průběžně. Nevznikla tedy žádná velká mezera, která by například ohrožovala chod některého oddělení,“ pokračovala Střelcová.

Nedostatek elitních detektivů

V letošním roce odešlo od policie v okrese Louny třináct lidí, další tři putovali do jiných okresů. Nejčastějším důvodem bylo dosažení důchodového věku nebo odsloužení dostatečného počtu let, aby měli právo na výsluhu. V celorepublikovém měřítku tyto odchody postihly nejvíce kriminální policii, hlavně elitních detektivů je nedostatek. „I u kriminální policie se samozřejmě lidé obměnili a obměňují, ale i tady je to průběžné, na činnost policie to nebude mít žádný vliv,“ ujistila lounská policejní mluvčí, že ani tady nebude v okrese Louny problém.

I přes úspěšnou náborovou kampaň ale chybí Policii ČR stále více než čtyři a půl tisíce lidí. V regionu je opět situace jiná. „Z plánovaného počtu 250 policistů chybí v současné době v okrese Louny sedm policistů,“ rozprášila i poslední obavu Střelcová.

Příliš papírování

Běžní policisté „z ulice“ si ale přesto často zoufají. Tabulkové počty jsou podle nich pěkné, ve službě jich ale moc není. Podle jejich slov stráví až příliš mnoho času papírováním a zajišťováním nejrůznějších drobností. Změnit to má podle vedení policie reforma, která se pomalu dostává ke slovu. Ta má přivést více policistů do ulic.

Na nedostatek policistů upozornila nedávno například také podbořanská vedoucí obvodního oddělení Eva Záhorská ve zprávě pro radu města. Podle ní bude moci tamní policie více zasahovat jen v případě, bude–li více strážců zákona.

„Není to ale jen o tabulkových počtech. Problém je hlavně v tom, že policisté nejsou přítomni fyzicky, protože vykonávají například odbornou přípravu nebo praxi mimo okres,“ dodala Jaromíra Střelcová.