Loni na jaře vznikla v Peruci na Lounsku služebna státní policie. Úřední dny má každou středu, ale policisté tam „sedí" spíše výjimečně. „Služebna je většinou prázdná," potvrdil starosta Peruce Antonín Lanc s tím, že potřebné věci s Policií ČR řeší většinou po telefonu.

Služebna v Peruci byla zprovozněna v souvislosti s ukončením činnosti policejního oddělení v Košticích. Pro pořeby veřejnosti stanovila tehdy policie úřední hodiny v Peruci každou středu 9-12 a 16-18 hodin s tím, že se jedná o prozatímní řešení, jež se bude vyhodnocovat a případně upravovat.

Veřejnost jevila jen malý zájem, říká mluvčí

„Protože se policisté setkali s malým zájmem o jejich služby ze strany veřejnosti, nejsou na služebně přítomni fyzicky stále, ale provádějí výkon služby v okolí včetně dohledu nad silničním provozem či preventivní činností třeba v rekreačních lokalitách," sdělila Jaromíra Střelcová, lounská policejní mluvčí.

Na základě nového vyhodnocení situace byly stanoveny úřední hodiny každou středu od 9 do 12 hodin. A ani po této změně policisté na služebně fyzicky většinou nejsou. „Kromě úřadování přímo v kanceláři služebny mohou policisté provádět běžný výkon služby i v nedalekém terénu," vysvětlila mluvčí.

Stálá služba byla zrušena

V Peruci bylo obvodní oddělení s nepřetržitou stálou službou, v roce 1999 bylo zrušeno. Loni se s otevřením služebny policisté do Peruce vrátili, jen ale na pár hodin v týdnu.

Podle některých názorů by trvalá přítomnost policistů v Peruci mohla zabránit loňské krádeži cenných obrazů Emila Filly z tamního zámku a pomohla by nyní k jejich návratu do zámku. „Absence policistů je jeden z nedostatků pro znovuotevření Filovy galerie obrazů," sdělil A. Lanc.

Trvalá přítomnost policistů v Peruci by návratu obrazů napomohla. V dnešní době škrtů v resortu ministerstva vnitra to je ale nereálné.