Lžou, podvádějí, falšují. Anebo dramatizují svou nemoc, jako žena z posledního případu, který odhalili pracovníci chomutovského magistrátu.

Podle papírů na sociálce byla dotyčná napůl slepá. Úřednicím tvrdila, že vidí jen matně na jedno oko a musí dokonce chodit se slepeckou holí. Pobírala kvůli tomu příspěvek na péči, a to osm tisíc korun měsíčně.

Jenže jak se ukázalo, se slepotou to nebylo tak dramatické, jak žena vylíčila. Pracovníci magistrátu ji totiž při kontrole heren načapali u automatu. A nezdálo se, že by ženě při hraní nějak překážel její handicap. Na symboly automatu zjevně dokázala zaostřit skvěle. Nebo že by svoji výhru na blikající bedně odhadovala podle cinkání stroje?

Těžko. Neuvěřili tomu ani sociální úřednice. Na pomoc si přizvali i pracovníky z České správy sociálního zabezpečení. Ti posudkem potvrdili podezření úřednic – postižení zraku není tak velké a ženě náleží daleko menší příspěvek. A to dva tisíce korun.

Magistrát pak případ zveřejnil jako další odstrašující příklad a hlavně jako svůj další zářez v boji proti lidem, kteří dávky zneužívají. „Chceme pomáhat lidem, kteří pomoc potřebují, ale nebudeme podporovat ty, kdo naši pomoc zneužívají,“ dodala k tomu primátorka Chomutova Ivana Řápková.