V Žatci u kruhového objezdu v Podměstí má ještě letos vyrůst památník letcům. Stát má poblíž kruhového objezdu na plzeňské silnici v parčíku, který byl součástí památníku k výročí osvobození Československa. V místě je dnes torzo podstavce, na kterém stál tank.

Nový památník s názvem Památník letců - hrdinů Ústeckého kraje bude připomínat československé letce, kteří v letech 1939 až 1945 bojovali na západní a východní frontě.

Tak by měl památník letcům vypadat. Nákres je od architekta Jana Hančla z Prahy, autora návrhu podoby památníku.Nynější železobetonová konstrukce, na které stál tank T34 z druhé světové války, bude úplně zdemolována. Na jejím místě vyroste pět metrů dlouhý, přes metr široký a tři metry vysoký památník, jehož dominantou bude vrtule a nápis 1939 - 1945. Osázeny na něm budou státní znak někdejšího Československa a letecké znaky britské RAF, sovětského a československého letectva.

Nový památník má stát v místech, kde byl v roce 1980 v rámci 35. výročí osvobození Československa odhalen památník s tankem T34. Po listopadu 1989 jej skupinka recesistů natřela narůžovo, v roce 1990 městské zastupitelstvo rozhodlo, že tank bude odstraněn. Od té doby je v místě jen podstavec, který řadu let chátrá.

V Žatci ve druhé polovině 20. století vyrostla řada památníků připomínající konec druhé světové války a osvobození města sovětskou armádou v květnu 1945. Některé ale po roce 1989 zmizely. Ten největší, který byl zachován, je památník padlým na městském hřbitově.

Naopak nová pamětní místa v posledních letech v Žatci přibyla. Například pamětní deska připomínající protikomunistickou odbojovou skupinu Praha Žatec na radnici nebo busta někdejšího prezidenta Edvarda Beneše na Kruhovém náměstí. V roce 2008 bylo na žateckém městském hřbitově odhalena pamětní místo s křížem a letopočtem 1945, které připomíná nejen památku padlých ve druhé světové válce, ale i krátce po ní. Památník financoval německý krajanský spolek.

Před dvěma lety byl před žateckými kasárnami umístěn obrněný transportér BVP 1. Symbolizuje fakt, že je v Žatci umístěn 41. mechanizovaný prapor Armády ČR.

Grafika