Dva pomníky, připomínající padlé výsadkáře z 2. světové války, nechalo opravit město Louny. Konečně jsou tak opět důstojnou připomínkou lidských obětí.

Prvním a známějším pomníkem je ten v lokalitě Mělce. Dodnes je typický především rudou pěticípou hvězdou, která mu dominuje. Jde o místo seskoku výsadkářů, kteří po tvrdém boji 17. října 1944 podlehli nesrovnatelné přesile německých vojáků. Lounská radnice tam nyní nechala vybudovat přístupovou cestu a opravit opukové zdivo. Nově jsou kolem pietního místa vysázeny keře a příchozí si mohou odpočinout na čisté a bytelné lavičce.

Zato druhého pomníku si možná ještě před časem jen málokdo všiml. I přes to, že je přímo ve městě, nikoliv mezi křovisky a poli, jako ten s hvězdou. Jde o objekt v těsném sousedství Penny Marketu na západním sídlišti, označující místo původního pohřbení zabitých výsadkářů. Také ten prošel úpravou. Už dříve se objevila dávno ztracená informační tabulka, nyní radnice nechala rozšířit plochu před pomníkem, nové jsou kameny v místě pro kladení věnců a rovněž bytelná lavička. Upravovala se také zeleň, která dříve místo zcela halila. „Na tomto místě jsme ponechali túje za pomníkem, aby alespoň částečně pietní místo oddělily od blízkého sloupu elektrického vedení a okružní křižovatky," uvedl k akci Radovan Šabata, starosta Loun. Celá akce stála 90,5 tisíc korun, pomohla dotace ministerstva obrany z programu Zachování a obnova historických hodnot.

Už zítra, ve čtvrtek 16. října, proběhne na obou místech tradiční vzpomínka a položení věnců. Letos při příležitosti 70. výročí. Začátek bude na Mělcích ve 14 hodin.

Pomníky výsadkářům jsou připomínkou tragické události 2. světové války. Tři ze 17 sovětských parašutistů, původně mířících na Šumavu, se po seskoku v našem regionu dostali na Mělecké návrší. Tam po přestřelce s německými vojáky zemřeli. Byli to Věra Morgunovová, Vladimír Jastremski a Nikolaj Kosenkov z prvního smíšeného sovětsko-československého výsadku.

Němci těla zakopali na západním okraji Loun. Obyvatelé města tam však začali nosit květiny, těla byla tedy vyzvednuta, převezena do Terezína a tam spálena. Popel skončil v Labi.

Co se tenkrát stalo? Čtěte více zde!