Lidé v okrese Louny před koncem roku zaplavili ordinace lékařů, chtějí stihnout ošetření zdarma. Od 1. ledna se totiž podle nového zákona začne platit ve všech ordinacích. „Třicet korun prosím,“ uslyší návštěvníci po každém vyšetření u lékaře. Ordinace v našem regionu budou postupovat různě – někde o peníze požádá sestra, jinde sám lékař.

„Na zavedení se teprve připravujeme, ale peníze bude u nás vybírat lékař. Na požádání dostane pacient doklad o zaplacení,“ sdělil včera na dotaz Deníku Miloslav Fišer, praktický lékař z Postoloprt.

Pacienti se musí zorientovat sami

U jiných lékařů bude poplatek vybírat sestra. Pacienti se budou muset zorientovat podle konkrétního lékaře. Někteří připravují pro návštěvníky ordinací informační letáky. „Letáky budou v čekárně a na chodbě a budou lidi informovat o systému poplatků. Peníze bude, až po vyšetření, vybírat sestra. Bločky už máme na poště,“ sdělila Marie Rašková, lékařka pro děti a dorost z Loun.

Platby u sestry preferuje většina Deníkem oslovených lékařů. „Pravděpodobně bude poplatek vybírat sestra,“ řekla také MUDr. Gréta Koudelková ze Žatce.

Ordinace praktických lékařů v celém okrese Louny jsou před koncem roku přeplněné. Lidé se chtějí nechat vyšetřit ještě bez poplatku, přejí si také vypsat hodně receptů na léky. Pokud vás opravdu trápí nějaký zdravotní problém, je vystání fronty u lékaře téměř nadlidský úkol. „Od rána máme úplně plnou čekárnu. Lidé chtějí hlavně léky do zásoby, chtějí to stihnout do konce roku,“ tvrdí Gréta Koudelková, praktická lékařka. Prakticky stejný je obrázek ve všech ordinacích.

Liší se i názory lékařů

Pohled na reformu zdravotnictví nerozděluje jen veřejnost, liší se také názory lékařů. Jedním z hlavních cílů reformy má být úbytek lidí, kterým nic není a jen chtějí zneužít systém. „Poplatky budeme vybírat, protože nám to ukládá zákon, ale na takzvanou reformu mám svůj názor. Že by ale v ordinacích ubylo simulantů, to si nemyslím. Za jeden až dva měsíce bude vše při starém,“ myslí si Miloslav Fišer. Jiný názor má lékařka ze Žatce. „Určitě ubude těch, kteří k nám chodili každý týden s čímkoliv,“ dodala Gréta Koudelková.

Reforma zdravotnictví vstoupí v platnost 1. ledna 2008. Od tohoto data budou nejen výdělečně činní lidé, ale také důchodci a děti platit za vyšetření u lékaře a recept na léky třicet korun. Za návštěvu pohotovosti zaplatí devadesát korun, za den v nemocnici šedesát. To se bude týkat i novorozenců, matka v porodnici bude muset zaplatit nejen za sebe, ale také za dítě.

Podle prohlášení vlády se však reforma, i přes časté placení u lékaře, příliš lidí nedotkne. Ministerstvo zdravotnictví totiž stanovilo limit 5000 korun. Do tohoto limitu by se měly započítávat všechny platby u lékaře, v lékárně i v nemocnici. Pokud někdo této částky dosáhne, nebude už platit nic. Podle ministerstva tak například ušetří lidé, kteří dosud dopláceli vysoké částky za léky, po zavedení reformy by měli platit dokonce méně.

Nemocnice: bude se platit při odchodu