Celý loňský rok bojovala žatecká nemocnice o peníze. Kvůli menšímu balíku financí, které v roce 2013 posílaly zdravotní pojišťovny, hrozila několikamilionová ztráta. Díky velkému šetření a škrtům, na platech i na provozu, a po vyjednání lepších smluvních podmínek s pojišťovnami, se podařilo ztrátu zažehnat a zdravotnické zařízení skončilo v kladných číslech. Jen těsně, ale přece. Kdo by si ale myslel, že po překonání dalšího problémového roku bude mít letos žatecký špitál klid, ten se plete.

„Bohužel, ani letos nás nečeká lehký rok. Loni jsme všechno zvládli, i když s vypětím všech sil, nakonec myslím dobře. Ztrátě se podařilo zabránit, skončili jsme těsně nad nulou, nemocnice je přístrojově a personálně stabilizovaná. Peníze ale budou problém i letos," připouští na dotaz Deníku Čestmír Novák, ředitel žatecké nemocnice.

Malé nemocnice chybějící peníze pocítí nejvíc

A hned uvádí první ránu do rozpočtu jediné nemocnice s akutní péčí v okrese Louny. Zatímco peněženkám pacientů se uleví, když z rozhodnutí vlády nemusí od začátku roku 2014 platit sto korun za den pobytu v nemocnici, zdravotnickým zařízením budou chybět peníze v rozpočtu.

A poznají to nejvíce právě malé nemocnice, jako je ta Žatecká. „Konec poplatků za pobyt v nemocnici bude pro náš rozpočet znamenat značný výpadek. Zhruba dva a půl milionu korun ročně. A to jsou v malé nemocnici, jako jsme my, už velké peníze," vypočítává další mínus v příjmech žateckého špitálu Čestmír Novák. Jak chybějící miliony korun, které přinášeli přímo pacienti, do pokladny opět dostat, zatím vedení žatecké nemocnice neví. Pravděpodobně se bude muset ještě více šetřit, i když už prý pomalu není kde…

Vláda slibuje pomoc

Také nově vznikající vláda ČSSD, KDU ČSL a ANO, která nechce zdravotnické poplatky znovu zavést, slibuje nemocnicím pomoc. Chce „uměle nalít" do systému chybějící peníze ze státního rozpočtu, pro celou republiku se jedná o více než dvě miliardy korun. Kde se peníze najdou ale zatím nebylo upřesněno.

Dalším problémem, se kterým se žatecká nemocnice v roce 2014 bude muset poprat, je úhradová vyhláška. Tu loňskou, která údajně stojí za finančními problémy většiny špitálů (řada nemocnic po celé republice skončila loni ve ztrátě), označila většina nemocnic, včetně té Žatecké, za likvidační. Hlavně malé nemocnice ale nahlas říkají, že ta letošní není o mnoho lepší. Do menších špitálů prý o moc více peněz nepřijde.

Ze státního rozpočtu má letos do zdravotnictví, podle čísel ministerstva, jít o deset miliard korun více než v roce 2013. Přímo do nemocnic pak přes čtyři miliardy korun. „Bohužel, letošní úhradová vyhláška hodně zvýhodňuje velké nemocnice. Na malé moc peněz nezbylo," říká šéf malé žatecké nemocnice. Podle úhradové vyhlášky přitom nemocnice dostávají zaplaceno za své výkony, za ošetření pacientů. Je proto stěžejním dokumentem, s kterým jsou ale zdravotnická zařízení dlouhodobě nespokojená, žádají více peněz.

Nová úhradová vyhláška

„Letošní úhradová vyhláška je sice o malinko lepší, než ta loňská, ta byla úplně likvidační, ale o moc ne. Z hlediska financí to bude letos pro žateckou nemocnici hodně podobné jako v roce 2013, tedy hodně napjaté," mrzí Čestmíra Nováka.

Nemocnice v Žatci patří městu, stará se o zhruba devadesát tisíc lidí, je jedinou s akutní péčí v okrese Louny a například v roce 2012 hospitalizovala téměř sedm a půl tisíce pacientů. V posledních letech má ale problémy. Nedávno chtěly pojišťovny dokonce zavřít dětské oddělení a porodnici, po hlasitém nesouhlasu veřejnosti se ale obě oddělení podařilo zachránit. Dřívější personální potíže, kdy chyběli lékaři, se podařilo vyřešit, finanční problémy ale přicházejí nové a nové. Když už se podařilo vyřešit ztráty z dřívějších let, přišla přísná vyhláška. Nakonec i tuto situaci se ale podařilo ustát.

Žatecká nemocnice přitom loni původně dostávala měsíčně o statisíce méně než v roce 2012 a hrozila ztráta až šest milionů korun. Nemocnice musela šetřit na provozních výdajích, ale také na mzdách lékařů a sester. „Úspory byly v loňském roce velké, i mzdové. Hlavně se nám ale nakonec podařilo po těžkých jednáních vyjednat lepší podmínky s pojišťovnami, poslaly nám více peněz, a hospodaření jsme stabilizovali," dodal k loňskému roku ředitel žatecké nemocnice Čestmír Novák.