Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Porodnice menších měst bojují o budoucnost

Žatec, Rakovník, ČR - Ještě před patnácti lety byly v okrese Louny tři porodnice. Dnes z nich zbyla jediná a i ta může za dva roky přijít o licenci ke své činnosti alias smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Úvahy jsou důsledkem dalších snah o úspory ve zdravotnictví. Netýká se to jen Žatce, ale i dalších menších měst - například Rakovníka.

26.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Agel

Porodnice v menších městech mají před sebou nejistou budoucnost. Ministerstvo zdravotnictví a VZP, která je hlavním zdrojem peněz pro zdravotnická zařízení, připravují další rozsáhlý „plán úspor”.

V něm se nyní diskutuje mj. i o tom, že zachovány by měly zůstat jen ty porodnice, kde ročně přichází na svět větší počet dětí. Porodnice, které vykazují méně porodů, by měly zaniknout a porodní péče by měla být soustředěna jen ve větších zdravotnických zařízeních.

O plánu se nyní zatím jen diskutuje, definitivní podobu by měl dostat v příštím roce. Ke změnám, budou-li skutečně přijaty, má fakticky dojít od roku 2013. Padly už i tři možné návrhy limitů pro číslo porodů v dané nemocnici za rok. Buď půjde o 500, 600 nebo 800 porodů - to bude minimální číslo potřebné k tomu, aby porodnice dostala smlouvu od zdravotní pojišťovny a mohla zůstat v provozu. „Tam, kde se už nyní rodí méně než 500 dětí za rok, je zcela neekonomické držet tuto porodnici v provozu. Prakticky to nejsou ani dvě děti za den,” uvádějí představitelé VZP a ministerstva.

Proti úvahám o možném rušení porodnic se ovšem bouří jak obyvatelé daných regionů, tak i místní politikové a zástupci daných nemocnic.Například senátor Marcel Chládek (ČSSD), zastupující v parlamentu okresy Louny a Rakovník, se tento týden ostře ohradil proti všem uvedeným úvahám. Bojuje zejména za porodnice ve svém regionu - v Žatci a v Rakovníku. V Žatci se nyní rodí kolem šesti set dětí ročně a v Rakovníku jich je kolem pětistovky. Obě porodnice figurují v úvahách ministerstva a VZP jako aspiranti na možné zrušení.

Čtěte také: Odepsáním oddělení nikdo neušetří, zní z nemocnice

„Považuji tyto návrhy za velmi nešťastné a vyzývám pojišťovny i ministerstvo, aby svůj postup náležitě zvážily. Lidský život by měl mít před ekonomickými a úspornými opatřeními vždy přednost. Podle mého názoru může nesmyslné opatření při akutních porodech či potížích vážně ohrozit nastávající rodičky a některé z nich nemusí být včas dopraveny do nemocnice, bude-li příliš vzdálena. Kde budeme na Lounsku a Rakovnicku rodit - někde na poli?” ptá se se senátor. Uvedl, že proti všem uvedeným návrhům bude bojovat, jak jen bude ze své pozice moci.

Ministerstvo zdravotnictví a pojišťovny chtějí od počátku roku 2013 kvůli úsporám ve všech českých nemocnicích zrušit až deset tisíc lůžek. Nejde zdaleka jen o porodnice, ale někde i o další oddělení. „V případě Žatce existuje úvaha o neuzavření smluv na zajištění péče na gynekologickoporodnickém a dětském oddělení. Definitivní rozhodnutí ale zatím nepadlo, bude se dál jednat,” přiznala plány pojišťoven mluvčí VZP Petra Friedlová.

Dopadnou úspory na nemocnici v Žatci?

Nemocnice v Žatci samozřejmě o všech úvahách ví. „Možnost zrušení dvou oddělení nám zdravotní pojišťovny sdělily. Bude se o tom ještě diskutovat. Nic není definitivní,” odpověděl už dříve pro Deník ředitel žatecké nemocnice Čestmír Novák. Dodal ovšem, že zrušení pediatrie a gynekologie s porodnicí by velmi vážně ohrozilo chod i dalších oddělení. „Jsme jediná porodnice a gynekologie v okrese Louny, stejně tak je to i s pediatrií. Čekají nás velmi tvrdá jednání, ale věřím v dobrý konec - že obě zmíněná oddělení budou i v budoucnu v provozu,” uvedl Č. Novák.

Ředitel nemocnice v sousedním Rakovníku Jaromír Bureš odmítá posuzování porodnic podle počtu porodů za rok. Podle něj je zásadní, jak jsou nemocnice rozmístěné v daném regionu a jak daleko by bylo do další nejbližší porodnice v případě zrušení těch původních. „Jedna věc je počet porodů a druhá dostupnost v krizových zdravotnických situacích. Nebavme se o pěti stech porodech, ale o dvaceti, které se odehrají v nepříznivé či dokonce kritické situaci,” uvedl v tisku Jaromír Bureš.

Okres Louny a porody

• ještě v roce 1995 se miminka rodila v Lounech, v Žatci i v Podbořanech
• porodnice v Podbořanech byla zrušena v roce 1996 a porodnice v Lounech roku 2004
• nyní se děti na území okresu Louny rodí jen v Žatci; maminky tam ročně přivedou na svět
přibližně 600 novorozenců
• porodnice v Žatci ovšem figuruje v úvahách VZP a ministerstva zdravotnictví na možné zrušení
od roku 2013

Autor: Libor Želinský

26.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová u voleb v centru Ústí
20

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Příští týden si na řadě míst připomenou vznik republiky

Žatec, Louny - Tradiční setkání se chystají na Kruhovém náměstí v Žatci, v Lounech na velkém hřbitově i ve spádových obcích.

Volí se také v obýváku nebo kuchyni. Celkem na 167 místech

Okres Louny /FOTO/ – V okrese Louny může vyrazit k urnám na sedmdesát tisíc voličů. Volí se ve školách, sálech, ale i v netradičních místnostech.

Kam zajít o víkendu na fotbal

Okres Louny - Na jaká utkání fotbalových týmů v regionu se můžete jít v sobotu a v neděli podívat.

Kulturní tipy: Ples, koncerty, drakiáda i strašidelná procházka

Okres Louny - Na jaké kulturní či společenské akce se můžete vypravit v těchto dnech v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení