Gynekologicko – porodnické oddělení v žatecké nemocnici se na přechodnou dobu uzavírá.

Nejsou lékaři, vedení nemocnice je rychle shání, nikdo ale nedokáže říci, kdy dojde k obnovení provozu.

Zpráva o uzavření oddělení se 14. dubna objevila jako blesk z čistého nebe. Žádný z představitelů města ani nemocnice o možnosti uzavření nebo utlumení provozu v minulých dnech neinformoval, ještě minulý týden, ve čtvrtek 10. dubna, nemocnici navštívil David Rath a při své návštěvě chválil jak vedení nemocnice, tak města.

O návštěvě D. Ratha si můžete přečíst ZDE.

Informace Deníku potvrdil ředitel nemocnice Zdeněk Bergl. „Ano, je to pravda. Jsme nuceni na přechodnou dobu uzavřít toto oddělení,“ uvedl.

Porodnice skončila svůj provoz již 14. dubna, celé oddělení se uzavře 1. května.

„Maminky posíláme do okolních nemocnic, do Kadaně, Chomutova nebo Mostu. Na oddělení dokončíme plánované výkony a poté ho dočasně zavřeme. Bohužel jsme k tomu nuceni z personálních důvodů. Je to nepříjemná shoda okolností,“ přiblížil Zdeněk Bergl.

Do nejbližší porodnice desítky kilometrů

Pro nastávající maminky to znamená značnou komplikaci. Zatímco z Žatce či Loun je to do nejbližší porodnice přibližně 25 kilometrů, z Podbořanska je to daleko více, kolem padesáti kilometrů. Některé ženy budou muset dojíždět rodit až do Karlových Varů.

Vedení města potvrzuje slova ředitele, shání se lékaři. „Situace se stala nahodile. Jedna z lékařek měla neakceptovatelné požadavky, proto dala výpověď. Do toho onemocněl primář,“ přiblížil vznik nepříjemné situace žatecký místostarosta Aleš Kassal.

„Samozřejmě podnikáme jak my, tak i nemocnice kroky k sehnání dostatečného počtu lékařů, je to ale velký problém, je jich nedostatek v celé republice. Doufáme, že oddělení co nejdříve zase otevře,“ dodal.

Vedení nemocnice má už rozjednané příchody několika lékařů. „Potřebujeme na oddělení dva kvalifikované lékaře, tři by byli ideální. Ty dva už rozjednané máme, aktuálně jsme oslovili asi šest lékařů. Snažíme se je sehnat co nejrychleji, abychom mohli provoz oddělení co nejdříve obnovit,“ sdělil Zdeněk Bergl.

Kdy se ale oddělení, do kterého město nedávno investovalo desítky miliony korun na rekonstrukci, znovu otevře, a zda vůbec, nedokáže zatím nikdo říci. „Záleží to jen na tom, kdy seženeme potřebné lékaře. Není to ale vůbec lehké, netroufám si říci, kdy se nám to povede,“ pokračoval ředitel žatecké nemocnice.

Problémy mají i další oddělení

Akutní problémy s počtem kvalifikovaných lékařů má i další oddělení nemocnice. Dětskému oddělení, pokud nepřijdou dva atestovaní lékaři, hrozí také uzavření. Podle předsedy správní rady jsou ale již na cestě.

„Na svých pracovištích dali už výpověď, měli by přijít nejpozději do 1. června,“ uvedl v rozhovoru pro Deník. Pokud nepřijdou, hrozí, že VZP nepodepíše s žateckou nemocnicí smlouvu na dětské oddělení, což by znamenalo jeho zánik.

Podle ředitele nemocnice chybí v nemocnici už dlouhodobě asi deset lékařů, akutní jsou ale problémy na gynekologii a dětském oddělení. „Ty teď sháníme přednostně. Hledáme ale také internistu, anesteziologa a chirurga. V těchto případech to ale není akutní potřeba,“ dodal Zdeněk Bergl.

Žateckou nemocnici trápí, kromě personálních, také finanční problémy. Nemocnice bude v nejbližší době žádat město o několikamili­onovou dotaci na provoz.