Ani novodobý rekord nezachránil žateckou porodnici před zavřením.

Porodnice byla vytížena na sto procent, přesto musí nyní maminky dojíždět kvůli porodům nejméně třicet kilometrů do okolních okresů. Loni se v Žatci narodilo 644 dětí.

Ani toto rekordní číslo jí ale nepomohlo, od 14. dubna je dočasně uzavřena. V okrese Louny tak nyní nefunguje žádná porodnice, nejbližší jsou v Kadani, Chomutově, Mostě a Slaném. Z Podbořanska mohou maminky dojíždět do Karlových Varů. „Před několika lety jsme tu ročně měli 350 až 400 porodů. Teď k nám jezdí maminky z širokého okolí, dokonce i některé z Prahy,“ chlubil se na konci minulého roku Václav Marek, primář dětského oddělení s tím, že více porodů by už nemocnice ani nezvládla.

Teď v ní dětský křik už ale nezní. Rekordní číslo letos pravděpodobně překonáno nebude, lidé ze Žatce a okolí budou rádi, pokud se porodnice vůbec znovu rozeběhne. Dočasnému uzavření nezabránila ani výborná pověst, kterou si zařízení v posledních letech získalo, ani peníze, které město dalo do rekonstrukce oddělení. Ta proběhla před několika lety a stála desítky milionů korun.

„Pozastavili jsme provoz opravdu jen kvůli personálním problémům. Bohužel, pokud v takto malé nemocnici vypadnou dva lékaři, je to problém. Porodnici ale obnovíme co nejdříve,“ slíbil Zdeněk Bergl, ředitel žatecké nemocnice. Žatecká porodnice není uzavřena poprvé. Podobné problémy jako nyní, řešila už na přelomu let 2001 a 2002. Tehdy v prosinci také jeden lékař onemocněl a jeden odešel, provoz porodnice byl proto přerušen na zhruba dva měsíce.