Porodnice v Žatci v nejbližší době neobnoví svou činnost, maminky budou nadále jezdit rodit do Mostu, Kadaně či Chomutova.

Vedení nemocnice sice hledá lékaře s potřebnou kvalifikací, ale zatím k dohodě nedošlo. „Na problému gynekologie a porodnice usilovně pracujeme, snažíme se, aby byl provoz obnoven co nejdříve. Nemáme však lékaře a jednání se zájemci jsou složitá a trvají dlouho,“ řekl na dotaz Deníku MUDr. Zdeněk Bergl, ředitel Nemocnice Žatec.

Sám je prý v kontaktu s pěti až šesti lékaři z různých míst ČR, kteří by mohli nastoupit jako gynekologové do Žatce. Zatím však nikdo definitivně nepřistoupil na nabídku pracovat v tomto městě. „K tomu, aby mohlo gynekologicko – porodní oddělení obnovit provoz, je nyní potřeba sehnat dva až tři lékaře,“ upřesnil ředitel na náš dotaz.

Nedostatek lékařů

Porodnice byla uzavřena letos 16. dubna s tím, že provoz je pozastaven dočasně. K 1. květnu bylo uzavřeno také gynekologické oddělení. Důvodem byl nedostatek lékařů s potřebnou atestací, kteří by byli ochotni na gynekologii v Žatci pracovat. K 1. březnu přitom ze žatecké nemocnice odešel primář MUDr. Ján Richnavský, který předtím vedl gynekologii a porodnici šest let. Nyní se vrátil s rodinou na Slovensko, kde dostal pracovní nabídku.

Gynekologické oddělení s porodnicí bylo v minulých letech opraveno a modernizováno. Město jako vlastník nemocnice do něj investovalo desítky milionů korun. I proto, aby se v něm rodičky cítily dobře a aby nemocnice mohla konkurovat jiným zdravotnickým zařízením v okolí. Loni provedli lékaři a sestry v Žatci rekordní počet porodů – více než 600. Letos od dubna už ale maminky jezdí rodit do jiných měst.