„Tuto cenu udělujeme jednou ročně těm, kteří se významným způsobem účastní dobrovolnických aktivit v Ústeckém kraji," řekla Lenka Černá, ředitelka DC. A již zve ve čtvrtek 20. března na předávání Křesadel do Muzea města Ústí.

Komise to měla těžké. Většina jejích členů hodnotila poprvé, někteří zapojili i své blízké. Třeba Daniel Jareš z Českých drah. „ Čekal jsem, že na komisi dojde ke sporu o někoho nominovaného, ale nehádali jsme se. Mezi vítězi mám tři své favority, s jedním mi pomohla manželka," byl spokojen. „Je potřeba, aby se lidé dověděli, že jsou tu i lidé, kteří pomáhají ostatním. Těm, kteří pomoc potřebují," dodal.

Ocenění dobrovolníci, Křesadlo 2013
Mikulášovice:
Vlastimil JURA (Český svaz chovatelů zvířat)
Ústí nad Labem:
Roman NEKOLA (pomáhá 
v Masarykově nemocnici)
Karel DEMETER (Nízkoprah. klub Nový svět, Kr. Březno)
Petr JANÁK (pomáhá nevidomým veslařům)
Michaela PILLÁROVÁ (pomáhá dětem s handicapem)
Lovosice:
Natálie SCHEJBALOVÁ (společnost Šestý smysl, zooterapie, výchova k ekologii)

Od začátku Křesadel, už 12 let, vede komisi Lucie Jandová. „Hodnocení pro mne dnes není lehčí ani těžší. Jen jsem se za ta léta naučila posoudit, jestli není návrh kandidáta jen hezky napsaný, hledat za slovy i jeho skutky. Dám na to, jak dlouho se dobrovolnictví věnuje, kolik přinesl organizaci peněz, kolik dobrovolníků je na něj navázaných," řekla.

„Vždy je pro mne těžké, který silný příběh vybrat. Každý rok mám dva, za které bych se bila. Proto jsem ráda, že letos Křesadlo získá Petr Janák. Tak by měl vypadat správný dobrovolník. Vkládá do toho svou energii, čas 
i peníze. Je pro mě nejúžasnější," uvedla Lucie Jandová.

Prvně hodnotil Josef Vozáb z ústecké univerzity. „I na UJEP spolupracuji s dobrovolníky. Hodnocení Křesadel mne obohatilo. Na jejich předávání se ale těšit nemusím. Těšit by se měli dobrovolníci. To oni dostanou odměnu za to, co dělají," řekl pro Deník.