VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pět měsíců práce poslanců: Benešová ani Kučera nechybějí

Okres Louny, Praha /ROZHOVORY/ - Oba poslanci z okresu Louny hlasovali ve více než devadesáti procentech. Oba jsou členy vlivných výborů.

1.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Šimánek Vít

Poslanci zvolení před pěti měsíci z okresu Louny v práci nezahálejí. Vyplývá to ze statistik Parlamentu ČR.

Marie Benešová (ČSSD) a Michal Kučera (TOP 09) chybí na hlasování jen velmi výjimečně, oba pravidelně vystupují a pracují ve vlivných výborech. Také slibují, že pro region chtějí i dál intenzivně pracovat.

Oba poslanci z regionu mají v kolonce hlasování více než devadesátiprocentní účast. Michal Kučera (TOP 09) hlasoval za pět měsíců zatím ve 462 případech. To znamená přítomnost 94,1 procenta u hlasování (k 26. březnu 2014). Marie Benešová (ČSSD) také vynechala jen minimum hlasování. Hlasovala zatím ve 458 případech, což je účast 93,3 %.

Benešová i Kučera jsou také členy vlivných výborů Sněmovny. Marie Benešová, jedna z blízkých prezidenta Miloše Zemana, bývalá ministryně spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyně, která je ve vysoké politice zkušenou hráčkou, je místopředsedkyní ústavně právního výboru a v parlamentu se specializuje na právo a soudnictví. Michal Kučera, bývalý manažer elektrotechnické firmy a stále regionální politik, ve velké politice ale nováček, je členem výboru pro životní prostředí, a také velmi silného hospodářského výboru.

M. Kučera spolupředložil už sedm návrhů zákonů

Kučera ve Sněmovně už absolvoval také jednu interpelaci na ministra životního prostředí, která se týkala záplavového území na Ohři u Loun. Při diskuzi na schůzi všech poslanců zatím vystoupil lounský politik sedmkrát. Byl také spolupředkladatelem sedmi návrhů zákonů. Protože je ale opozičním politikem, příliš úspěšný v prosazování nebyl - tři návrhy jsou zamítnuty, čtyři jsou stále ve druhém čtení.

A jak vidí práci Sněmovny nováček ve velké politice? „Oceňuji tvůrčí práci ve výborech Sněmovny. Tam opravdu každý zákon prochází odbornou, věcnou a smysluplnou diskuzí," říká pro Deník Michal Kučera. „Nelíbí se mi naopak, že někteří kolegové vnímají svět optikou zaměstnance té či oné divize firmy Agrofert ministra financí Andreje Babiše a mají snahy omezovat diskuze ve Sněmovně," dodává pravicový politik.

Benešová: do Loun jsem začala pravidelně jezdit

To ostřílená Marie Benešová za pět měsíců vystoupila před poslanci pětkrát, třikrát ještě jako ministryně spravedlnosti ve vládě Jiřího Rusnoka. Při diskuzích Kučera vystoupil sedmkrát a Benešová pětkrát Tuto funkci zastávala do doby, než byla sestavena nová vláda ANO, ČSSD a KDU ČSL, vzešlá právě z voleb, ve kterých se Marie Benešová stala poslankyní nominovanou z okresu Louny. Benešová je také zpravodajem k novele o soudech a soudcích, která je právě projednávána.

Marii Benešové je v regionu vytýkáno, že ho příliš často nenavštěvuje, nepracuje pro něj dostatečně a nemá k němu vztah (pracuje v Praze a bydlí v Kladně pozn. red.), také v kampani v okrese Louny příliš k vidění nebyla. Takovou kritiku ale zkušená politička důrazně odmítá. „Výtka, že nejsem v Lounech aktivní, je nespravedlivá a neodpovídá skutečnosti. Po odchodu z pozice ministryně spravedlnosti jsem začala do Loun pravidelně jezdit, vyčlenila jsem si na to pondělky odpoledne, mám tam kancelář. Zúčastňuji se i dalších akcí v regionu," reagovala pro Deník Marie Benešová.

Michal Kučera, lounský radní a krajský lídr TOP 09, prošel do poslaneckých lavic jako jediný z této strany z Ústeckého kraje. TOP 09 dostala v okrese Louny, kde zvítězili komunisté, osm procent hlasů, v celé republice pak tato strana v čele s Karlem Schwarzenbergem měla dvanáct procent hlasů.

Marie Benešová byla jednoznačně největší „skokankou" předčasných voleb. Lidé jí dali v Ústeckém kraji největší počet preferenčních hlasů, a tak poskočila na kandidátce ČSSD z pátého místa až na první. Marie Benešová získala v kraji 8 240 preferenčních hlasů, v okrese jí svůj kroužek dalo 1 065 voličů sociálních demokratů.

Výtky, že nejsem na Lounsku aktivní, jsou nespravedlivé, tvrdí M. Benešová

Marie Benešová je místopředsedkyní ústavně právního výboru Sněmovny

Marie BenešováUž pět měsíců je Marie Benešová, bývalá ministryně spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyně, poslankyní. Kandidovala z okresu Louny za sociální demokracii. Pracuje nebo nepracuje pro region dostatečně? Jaké jsou její plány do budoucna?

Na vaši adresu často míří výtky, že ač jste kandidovala za okres Louny, nejste ve svém regionu příliš často k vidění.
Vaše výtka, že nejsem v Lounech aktivní, je nespravedlivá a neodpovídá skutečnosti. Do Loun jsem začala jezdit po odchodu z pozice ministryně pravidelně a vyčlenila jsem si na to pondělky odpoledne. Moje poslanecká kancelář zatím funguje v provizorních prostorách v Poděbradově ulici v Lounech a v dubnu se budu stěhovat do samostatných prostor poblíž náměstí. Nedávno jsem se také v lounském divadle účastnila setkání s hejtmanem. Zúčastnila jsem se v regionu také setkání s ministry životního prostředí a dopravy.

Býváte kritizována také za to, že tak úplně za okres Louny „nekopete". Zkuste toto tvrzení svým odpůrcům vyvrátit.
Zúčastnila jsem se například nedávno jednání s bývalým ministrem průmyslu z vlády Jiřího Rusnoka, s Jiřím Ciencalou, jenž v současném postavení vládního zmocněnce shání právě pro Ústecký kraj nové investiční pobídky. Jedná se například o projekt továrny na pneumatiky. Jak je obecně známo, stejným způsobem byla sehnána i investice do oblasti průmyslové zóny Triangle pro firmu JohnsonsControl. Tuto investici schválila vláda Jiřiho Rusnoka, což představovalo nabídku zaměstnání pro více než čtyřicet pracovníků právě z okresu Louny. V aktivitách tohoto druhu hodlám ve spolupráci s kolegou Ciencalou pokračovat a stejně tak by měl Lounsku pomáhat i projekt plánovaný ve spolupráci s exministrem Kohoutem, zaměřený na oblast investic směřovaných do ČR z Číny.

Jste zkušenou političkou, jak podle vašeho názoru pracují poslanci pět měsíců od zvolení?
Poslanecká sněmovna v současné době pracuje již naplno, aktuálně vznikají podvýbory, například pro vězeňství, reformy v justici a podobně. Po přechodu z ministerstva spravedlnosti jsem se etablovala v ústavně-právním výboru a byla jsem zvolena jeho místopředsedkyní. Práci Sněmovny hodnotím jako standardní a panuje tam poměrně dělná atmosféra.

Co vztahy koalice a opozice? Pracuje se na alespoň korektních vztazích?
Vztahy koalice a opozice jsou rovněž přiměřené; poněkud rozpačitě, populisticky a úsměvně vyzněla snaha hnutí ANO vyvíjená směrem k zákazu prodeje alkoholu ve Sněmovně. Myslím však, že s výsledkem této snahy nemá nikdo z poslanců zásadní problém. Jsou však jiná a důležitější témata, která by bylo potřeba řešit.

Děkuji za rozhovor.

Marie Benešová
Poslankyně za ČSSD je místopředsedkyní ústavně právního výboru. Za pět měsíců se ve Sněmovně zúčastnila 458 hlasování (93.3 %). Pětkrát vystoupila na schůzi, je také zpravodajkou novely o soudech a soudnictví.

Vadí mi omezování svobodné diskuze mezi poslanci, říká Michal Kučera

Michal Kučera je členem výboru pro životní prostředí a hospodářského výboru

Michal Kučera (TOP 09) při online rozhovoru v redakci Deníku.Byl úspěšným manažerem firmy, stále je lounským radním, ale hlavně se Michal Kučera stal nováčkem ve velké politice. Jakých bylo jeho prvních pět měsíců ve funkci poslance?

Nová poslanecká sněmovna už nějaký čas funguje. Jak podle vás pracuje?
Možná se může běžnému občanovi zdát, že poslanci toho moc nedělají a jen sedí v lavicích a někdy sem tam řeční. Ale schůze pléna, kterou vidí v televizi, je jen část práce poslance. Já jsem členem hospodářského výboru a výboru pro životní prostředí a některých komisí. Právě tam se řeší detaily zákonů, diskutuje se, odborně argumentuje. Na plénu sněmovny pak lidé sledují politické střety tak, jak je běžné ve všech demokratických státech. I když jsou tato jednání někdy dlouhá, názorové střety a určitý čas pro každou normu jsou v parlamentní demokracii nezbytností.

Jste ve velké politice nováčkem. Co vás překvapilo? Ať už mile nebo nemile?
Oceňuji tvůrčí práci právě ve výborech Sněmovny. Tam opravdu každý zákon prochází odbornou, věcnou a smysluplnou diskusí. Naopak se mi nelíbí, že někteří kolegové vnímají svět optikou zaměstnance té či oné divize firmy Agrofert ministra financí Adreje Babiše a mají snahy omezovat diskuze ve Sněmovně. Někteří by dokonce šli ještě dál a byli by schopni omezit práci Sněmovny jen na pouhé hlasování o materiálech, které by připravili najatí právníci či ekonomové. Jsem rád, že volání po podobných experimentech nenajde podporu. Že „parlament je žvanírna", to řekl ve třicátých letech Klement Gottwald. Po něm to zopakoval Adolf Hitler. A stejný termín používá i majitel hnutí ANO pan Babiš.

V Lounech nadále působíte jako radní. Jaké další aktivity teď v souvislosti s okresem vyvíjíte?
Velmi úzce spolupracuji s místostarostou Žatce a krajským zastupitelem Janem Novotným, se kterým řeším problémy, které nejvíce pálí náš region, jako jsou zdravotnictví, podpora investic a zaměstnanosti. V poslední době jsem například společně se starostou Loun a primátorem Chomutova jednal na Ředitelství silnic a dálnic Chomutov o dostavbě rychlostní komunikace R7, mluvil jsem také s ministrem. I když vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL nezahrnula dostavbu R7 mezi své priority a přednost mají dostat jiné projekty, já věřím, že se povede ministry přesvědčit, že dokončit ji je naprosto nutné. Znovu debatujeme také o problému likvidace ostravských jedovatých kalů v našem kraji. Právě v těchto dnech také oslovuji střední a některé základní školy v regionu, kterým nabízím podporu studentských projektů a možnost besed ve Sněmovně.

Jaké jsou vaše další plány ve Sněmovně?
Rozhodně chci jako poslanec změnit praxi v zadávání veřejných zakázek. Takové změny jsou velmi podstatné nejen pro náš kraj, ale mohou pomoci celému Česku. Transparentní zakázky ušetří peníze každého daňového poplatníka. Náš kraj je investičně doslova paralyzován kvůli korupčním krajským kauzám a následným sankcím. Ve sněmovně se jako člen hospodářského výboru snažím o to, aby Ústecký kraj nebyl znovu a znovu upozaďován.

Děkuji za rozhovor.

Michal Kučera
Byl zvolen za TOP 09, je členem vlivného hospodářského výboru a také výboru pro životní prostředí. Je spolupředkladatelem sedmi návrhů zákonů, tři byly zamítnuty, čtyři se ještě projednávají. Ve Sněmovně zatím vystoupil sedmkrát, jednou interpeloval. Na hlasování byl zatím 462krát (94,1 %).

 

Autor: Hynek Dlouhý

1.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nultý advent ve Velké Černoci.
15

Ve Velké Černoci už svítí vánoční strom, je zřejmě prvním v Česku

Amélie Němčáková se narodila 12. listopadu 2017 ve 13.11 hodin rodičům Adéle Unčovské a Jiřímu Němčíkovi z Podbořan. Vážila 2700 g a měřila 47 cm.
10

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Louny

Dětské oběti nehod. Pětina nebyla připoutána

Severní Čechy /INFOGRAFIKA/ - Zbytečná tragédie, na jejímž začátku je chyba dospělých, kteří řádně nepřipoutají dítě. Tak lze přeložit smutné číslo z policejních statistik. Pětina všech dětských obětí dopravních nehod v posledních letech nebyla řádně připoutána.

Dobroměřice potvrdily kvalitní obranu, opět nedostaly jediný gól

Dobroměřice – V posledním podzimním utkání jasně porazily Ervěnice-Jirkov a přezimují na druhém místě tabulky I.A třídy.

Podbořany prohrály v Klášterci a přišly o první místo v I.A třídě

Podbořany – Podbořanští fotbalisté dvakrát dotáhli na rozdíl jedné branky, domácí ale vždy rychle gólově zareagovali.

Bankrot lounské vagonky není vyřešen ani po čtyřech letech

Louny (DOPLNĚNO O VYJÁDŘENÍ SPOLEČNOSTI HMS) – O osudu jednoho z největších podniků a zaměstnavatelů na Lounsku jedná soud v Českých Budějovicích. Mohl by ho poslat do konkurzu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT