První hektické dny a první důležitá hlasování, například o rozpočtu České republiky na rok 2014, mají za sebou poslanci z okresu Louny. Marie Benešová (ČSSD) i Michal Kučera (TOP 09) budou mít kanceláře pro veřejnost v Lounech.

Lounský radní Michal KučeraPětačtyřicetiletý Kučera, politik z Loun, se v minulých dnech stal členem dvou výborů. Vlivného hospodářského a výboru pro životní prostředí. „Považuji to za velmi dobrou kombinaci odborností. Oba výbory silně promlouvají do témat, která jsou blízká našemu kraji, tedy doprava, energetika, limity těžby, ochrana životního prostředí," říká lounský radní a zastupitel, který po nástupu do poslanecké funkce utlumil svou činnost manažera elektrotechnické firmy.

To pětašedesátiletá sociální demokratka Marie Benešová zatím není členkou žádného výboru. Pravděpodobně kvůli tomu, že stále zastává funkci ministryně spravedlnosti a je v této pozici hodně vytížená. Zda nastoupí do některého výboru, kde probíhá velká část poslanecké práce, až skončí její angažmá ve vládě, to se zatím neví. Na dotazy Deníku Benešová neodpověděla.

Poslance najdeme v Korunní uličce a Poděbradově ulici

Poslanecké kanceláře chtějí oba zástupci z regionu zřídit v Lounech. „Chci ji otevřít do konce prosince. Bude v Lounech v Korunní uličce, teď řešíme administrativní záležitosti. V okamžiku, kdy bude vše připraveno, budu ihned informovat o kontaktech a termínech poslaneckých dní," vysvětlil Kučera, proč ještě kancelář nemá, i když už několik dní „poslancuje".

Marie Benešová, 5. na kandidátce ČSSD.V Lounech bude sídlit některé dny také Marie Benešová. Její kancelář by měla být v Poděbradově ulici,v domě, kde sídlí také advokátní kancelář vlivného lounského sociálního demokrata Jana Růžka. Také Benešová zatím neprozradila, které dny bude lidem z regionu k dispozici.

Oba poslanci mají dva asistenty. „Radka Ostřížová mi v parlamentu zajišťuje organizaci a administrativu a právník z Loun Pavel Janda mi pomáhá s odbornými a legislativními věcmi," prozradil Michal Kučera. Marie Benešová zaměstnává podle internetových stránek Sněmovny Andreu Vlčkovou a Jakuba Růžičku.

Bývalá státní zástupkyně dostala v kraji nejvíc "kroužků"

Lounský radní a krajský lídr TOP 09 Michal Kučera prošel do poslaneckých lavic jako jediný z této strany z Ústeckého kraje. TOP 09 dostala v okrese Louny, kde zvítězili komunisté, osm procent hlasů, v celé republice pak strana v čele s Karlem Schwarzenbergem měla dvanáct procent hlasů.

Marie Benešová se stala „skokankou" předčasných voleb. Lidé bývalé nejvyšší státní zástupkyni dali v Ústeckém kraji největší počet preferenčních hlasů, a tak poskočila na kandidátce ČSSD z pátého místa až na první. Benešová získala v kraji 8 240 preferenčních hlasů, v okrese jí svůj kroužek dalo 1 065 voličů sociálních demokratů. Ministryně Benešová bodovala i přesto, že jí její kritici často připomínají, že není tak úplně z okresu Louny.

Bydlí totiž v Kladně, pracuje v Praze a v okrese Louny příliš k vidění nebyla. Benešová tuto kritiku odmítá.