Tři roky a pár měsíců působil v roli poslance Parlamentu ČR Josef Čerňanský z Podbořan (ČSSD), bývalý dlouholetý starosta tohoto města. Letos na podzim své členství ve Sněmovně definitivně ukončí a v předčasných volbách už nebude znovu kandidovat. Potvrdil to včera na dotaz našeho deníku.

„Příští rok mi bude 67 let. Chci se stát plnohodnotným důchodcem a více se věnovat rodině, manželce i třem vnoučatům. Kandidovat do parlamentu už nebudu. Předčasné volby po pádu vlády v tom nehrají zas tak velkou roli, byl jsem rozhodnutý už nekandidovat ani v těch řádných volbách, které měly být původně příští rok v červnu,“ řekl J. Čerňanský.

Jak sdělil, z politiky úplně nezmizí, ale chce v ní pracovat už jen na komunální úrovni. Kandidovat bude jen na místo v zastupitelstvu svého domovského města. „Nemám však žádné ambice stát se starostou nebo místostarostou, chci pomáhat jen jako řadový člen zastupitelstva, pokud budu vůbec zvolen,“ říká Josef Čerňanský. S komunální politikou má bohaté zkušenosti, neboť od roku 1990 do roku 2006 byl nepřetržitě starostou Podbořan.

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se po březnovém pádu vlády a následné dohodě lídrů politických stran mají konat nejpozději 9. a 10. října, prezident Klaus však jejich oficiální termín ještě nevyhlásil.