Když je schopný, dokáže pro region vybojovat peníze. Umí popohnat budování silnic. Zvládne se za svůj okres poprat, nemocnice, za kterou se postaví, má mnohem menší problémy. Region zviditelní.

Mít poslance v regionu je jednoznačně výhodné. V okrese Louny je ale poslanec vzácný a ohrožený druh, téměř na vymření. Zatímco okolní regiony mají třeba i více poslanců najednou, někdy i tři, zástupců lounského okresu bylo za čtyřiadvacet svobodných let jako šafránu. Od listopadu 1989 do současnosti bylo zvoleno za okres Louny do parlamentu jen pět politiků - Karel Novosad, Vladimír Záhorský, Vladimír Budínský, Martin Starec a Josef Čerňanský. Navíc jen čtyři měli bydliště v regionu, jeden jen dojížděl.

Na okraji zájmu

Okres Louny je kvůli velmi nízkému počtu poslanců na okraji politického zájmu. Téměř platí, že kolik poslanců mají okolní regiony běžně v jednom volebním období, tolik jich má Lounsko za celých čtyřiadvacet svobodných let dohromady. Změní se tato nelichotivá situace po nadcházejících volbách?

Šance nyní je, kandidáti z regionu jsou na nezvykle vysokých postech. Michal Kučera (TOP 09) je krajskou jedničkou, stejně jako Miroslav Toman (SPOZ - rodák ze Žatce, aktuálně ale žijící v Praze). Trojkou na soupisce KDU-ČSL je lounský Michal Pehr, pětkou u ČSSD Marie Benešová (bydlí v Kladně, ale nominovala ji lounská organizace). Trojkou na soupisce komunistů je žatecký Karel Krčmárik.

Uvidíme…

A jaké poslance okres Louny za 24 let poznal? Vůbec prvním svobodným poslancem za region byl lékař Karel Novosad ze Žatce. Jeden z mluvčích Občanského fóra v Žatci byl po sametové revoluci kooptován do tehdejšího Federálního shromáždění, svůj post pak obhájil v prvních svobodných volbách v roce 1990. Poslancem byl do roku 1992. Karel Novosad už nežije, jeho život skončil sebevraždou.

Historicky druhým poslancem z okresu Louny byl podbořanský Vladimír Záhorský, rovněž lékař. Zdá se, že voliči v regionu upřednostňovali lékaře, protože po Karlu Novosadovi byl i Záhorský povoláním doktor, specializací dětský. Ve volbách v roce 1992 byl zvolen za ODS, jíž spoluzakládal v okrese Louny. Jeho působení ve Federálním shromáždění ale bylo velmi krátké, protože instituce byla v prosinci 1992 rozpuštěna kvůli zániku Československa.

Záhorský v parlamentu působil v zahraničním výboru, po odchodu pracoval také jako poradce na ministerstvu zdravotnictví. Později byl také krajským zastupitelem a dodnes je podbořanským zastupitelem. Naposledy se pokusil kandidovat na poslance v roce 2010, ale neúspěšně.

Ministr Vladimír Budinský

Asi nejvýraznějším politikem z okresu Louny, který byl zároveň poslancem, je třetí v pořadí - Vladimír Budinský. Člen ODS nejprve figuroval v České národní radě, která ale od 1. ledna 1993, po vzniku samostatného státu, převzala funkci českého parlamentu. V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR tedy lounský politik Vladimír Budinský seděl od roku 1993 do června 1998, svůj mandát jednou obhájil. Stal se dokonce ministrem dopravy ve vládě Václava Klause, kde působil od října 1995 do července 1996.

Po třech pravicových poslancích pak okres Louny získal prvního levicového zástupce. Okres zastupoval v letech 1998 až 2002 sociální demokrat Martin Starec. Starec ale nebyl poslancem přímo z okresu, jako jeho předchůdci. Sice za Lounsko kandidoval, ale trvale bydlel v Praze. Měl však poslaneckou kancelář v regionu a pravidelně dojížděl; podle pamětníků byl při práci v regionu velmi aktivní. Ve sněmovně působil v hospodářském a ústavně právním výboru.

Na zatím posledního zástupce v zákonodárném sboru si pak okres Louny musel jedno volební období počkat. Druhým levicovým politikem, který usedl po poslaneckých lavic, byl až v roce 2006 Josef Čerňanský, předtím dlouholetý starosta Podbořan. Vydržel v parlamentu do voleb v roce 2010. Pracoval v zemědělském a také kontrolním výboru. Nyní je v důchodu a stále se ještě věnuje komunální politice v Podbořanech. V dalším volebním období pak region opět svého zástupce mezi poslanci neměl.