Soubor Postoloprtských mažoretek dosáhl o víkendu v Anglii výrazného úspěchu, když na Mistrovství Evropy obsadil druhé místo. Šestnáctičlenný soubor mažoretek se v úterý odpoledne vrátil domů do Postoloprt, kde dívky na Mírovém náměstí přivítali příbuzní i lidé z města.

„Stejně jako v Praze vítal národ před osmnácti lety hokejisty, kteří se vrátili se zlatými medailemi z Nagana, tak my dnes vítáme naše vicemistryně Evropy," řekl Zdeněk Pištora, starosta města.

„Je to neuvěřitelné. Poprvé jsme odjeli na Evropu a hned jsme vicemistři. Je to neskutečný," řekla Kristýna Graslová, trenérka nejstarších Postoloprtských mažoretek.

Pohár bude ve škole

Pohár za druhé místo najde své místo mezi ostatními trofejemi v zázemí ve škole na Draguši v Postoloprtech.
Atmosféra v Anglii na závodech byla skvělá, pochvalovaly si dívky. Na evropském šampionátu byly mažoretkové soubory z 12 zemí, z České republiky vystupovalo přes tři stovky soutěžících. „Nás tam bylo nejvíc. Bylo to naprosto skvělé," řekla Lenka Kindlová, vedoucí souboru Postoloprtské mažoretky. Druhou vedoucí je Eva Bizoňová.

Atmosféra závodů byla úžasná

Atmosféra na stadionu byla podle vicemistryň Evropy úžasná, týmy se navzájem podporovaly. Každá země tam měla svůj fanouškovský tým. „Přirovnala bych to k mistrovství světa v hokeji. Jednotlivé fandící týmy se navzájem jakoby poštuchovaly, bylo to hrozně příjemné," popsala atmosféru Lenka Kindlová. Důležitá podle ní byla i podpora z domova. Zprávy a fotky, jak kdo fandí mažoretkám, posílali příbuzní i malé mažoretky ze souboru.

S hůlkami nesměly házet

Před odjezdem mažoretky hodně trénovaly. Pilovala se konkrétní sestava připravená pro mistrovství, kterou musely mažoretky upravit pro evropské parametry. Vystupovaly v kategorii, v níž soupeřilo šest souborů. Tato kategorie je přizpůsobena tak, že musely vypustit ze sestavy všechny výhozy hůlek.

Mistrovství bylo náročné. Nebylo jednoduché, zorganizovat cestu a vše potřebné. Tady Postoloprtské mažoretky podpořil Ústecký kraj i Město Postoloprty.

Po letošním úspěchu určitě mažoretky nebudou zahálet. Příští rok chtějí opět útočit znova na přední příčky v České republice.

Soubor Postoloprtské mažoretky byl založen v dubnu roku 2003. Již osmým rokem funguje pod záštitou Centra sportu při Základní škole Draguš v Postoloprtech.

Lucie Steklá