Socha zmizela z piedestalu v zámecké zahradě v závěru srpna. Hned se rozjelo velké pátrání po oblíbeném aktu. Vyšetřovala policie, pátralo se na sociálních sítích, město dokonce vypsalo finanční odměnu za informace vedoucí k jejímu nalezení. Dílo po pár dnech v září policisté našli, jenže zničené.

„Pachatel přelezl tři metry vysokou zeď a měděnou sochu v životní velikosti naložil na káru a z místa odvezl. Sochu v hodnotě bezmála milion korun rozřezal a postupně prodal ve sběrně druhotných surovin,” objasnila policejní mluvčí Ilona Gazdošová, jak ke krádeži mělo dojít.

Podle informací Deníku skončila socha v jedné z mosteckých sběren. Dalším vyšetřováním se pak policistům podařilo vypátrat také pachatele. Recidivistovi teď hrozí vysoký trest. „Pachatelem byl 34letý cizinec, který má za sebou bohatou kriminální minulost a za krádeže již byl odsouzen. Policejní komisař muži sdělil obvinění z krádeže, kdy vzhledem k výši škody, mu hrozí až pětiletý trest odnětí svobody,” dodala policejní mluvčí.

Pásový dopravník v pískovně ve Velké Černoci.
Z pískovny na Žatecku se vozí materiál na stavby dálnic. V Česku rychle dochází

Zuzana je v Postoloprtech oblíbená a radnice i veřejnost si přejí její návrat do zámecké zahrady. Jenže. Nalezená socha je v žalostném stavu, originál se na své místo nevrátí, není to možné. „Původní socha je zcela zničená, opravit nepůjde. Je rozřezaná, rozbitá na mnoho kusů, totálně zdevastovaná,“ shrnul současný stav starosta Postoloprt Zdeněk Pištora.

Přesto ale mají v Postoloprtech velkou naději, že se oblíbená socha u zámku zase objeví. Otázkou zatím zůstává, kdy se to stane a kolik to bude stát.

Radnice nejprve oslovila odborníky, kteří přislíbili, že by mohli podle původního návrhu vytvořit novou formu a dílo by se mohlo odlít například i z jiného materiálu. Později ale nabral příběh návratu sochy na její místo nové obrátky. „Ozval se nám před pár dny syn autora sochy s tím, že má původní formu,“ komentoval novinky Pištora.

Splašky vytékající do Ohře v Žatci. Archivní fotografie z roku 2021.
Ostuda pro Žatec. Známý rybář v televizi ukázal, jak tečou splašky přímo do Ohře

Zástupci radnice a syn autora díla se dohodli, že se sejdou na jednání a budou brzy řešit, jak postupovat. Zda půjde forma použít, socha znovu odlít i z jakého by mohla být materiálu. „Jsme rádi, že je k dispozici forma a budeme řešit, co dál,“ pokračoval starosta.

„Zatím nejsme schopní říct, kdy by se socha mohla vrátit na místo, ale pracujeme na tom. Také zatím není jasné, jaké budou náklady, kolik to bude stát. Chceme ale určitě sochu na její místo vrátit,“ dodal Zdeněk Pištora.

Socha vznikla v roce 1985

Socha stála v zámecké zahradě řadu let. Má symbolizovat zasněnou a zamyšlenou dívku. Jejím autorem je akademický sochař Milan Benda a vznikla v roce 1985. Lidé z Postoloprt ji přezdívají Zuzana.

Zajímavostí je, že se v Postoloprtech po odcizení nebylo jasné, kdy přesně socha zmizela. Někteří lidé si sice všimli, že umělecké dílo není na svém místě, mysleli si ale prý, že socha byla odvezena k restaurování a renovaci, proto nikdo neoznámil, že chybí. Na krádež pak přišli strážníci.