ČEZ už nepotřebuje ubytovnu Meta v Postoloprtech s kapacitou 200 lůžek (na snímku). Chce ji prodat. Město chce zabránit vytvoření dalšího ghetta, které by mohlo vzniknout, kdyby budovu koupil nějaký „podnikatel" se sociálním bydlením, navíc by byty rádo přestavělo na pečovatelský dům. Chce kupovat. Logické řešení se nabízí. Jeden prodává, druhý kupuje, co takhle se dohodnout? Nelze…

Proti jsou zákony. ČEZ musí postupovat jako řádný hospodář, nešidit své akcionáře, tedy ani stát, a prodávat nejvyšší nabídce, musí ubytovnu nabídnout všem. Město navíc musí vše schválit v zastupitelstvu, tedy veřejně – a to i nabídku, již učiní v obálkové metodě. Napoví tak jiným zájemcům.

Řešení? Zatím není

Radnice se nevzdává, o budovu stále stojí, o pomoc říká politikům.
Když postoloprtská radnice zjistila, že ČEZ prodává ubytovnu, kterou už nepotřebuje, chtěla ji koupit napřímo. „Máme obavu, že ubytovnu koupí nějaký spekulant a bude tam sestěhovávat nepřizpůsobivé a problémové lidi. Proto jsme projevili zájem, navíc máme pro budovu využití. Jenže bylo nám sděleno, že to nejde přímo, že je nutná obálková metoda," nastínil začátek problému postoloprtský starosta Zdeněk Pištora.

Přímý prodej není možný

Brzy se tedy zjistilo, že prodej přímo městu není možný, ČEZ musí ze zákona prodávat za co nejvyšší cenu, musí veřejně oslovit i další zájemce. Vedení Postoloprt začalo uvažovat, že se do obálkové soutěže se svou nabídkou přihlásí. Jenže, objevil se další problém, který město velmi diskriminuje.

„Musíme v zastupitelstvu veřejně schválit částku, za kolik chceme kupovat. Ostatní zájemci to budou vědět a logicky nabídnou více," je rozčilený Pištora. „Jak se máme přihlásit do obálkové metody? Zákon obejít nemůžeme, takhle ale všechno vyzradíme a nemáme šanci vyhrát. Jednoznačně nás to znevýhodňuje," pokračuje postoloprtský starosta. ČEZ ale také ustoupit nemůže. Společnost vypsala soutěž, minimální cena není známá, ale určitě půjde o několik milionů. Soutěž organizuje realitní kancelář, vyhrává nejvyšší nabídka.

ČEZ: Snahy města chápeme, ale…

Zástupci společnosti ČEZ chápou snahu města, rozumí jeho argumentům, pokud by ale jeho manažeři porušili zákon, vystavili by se možnému trestnímu stíhání. „Společnost ČEZ se musí chovat podle platné legislativy a rozhodovat o svém majetku s péčí řádného hospodáře. ČEZ nemůže poškodit své akcionáře a neprodat nemovitost nejvyšší nabídce. A to lze jen řízením, kde se mohou účastnit všichni zájemci. Při prodeji nemovitostí postupujeme maximálně transparentně," uvedl za ČEZ mluvčí Ota Schnepp.

Říkáte si, co takhle pro podobné případy udělat v zákoně výjimku? Když ČEZ je z velké části státu (má ale i celou řadu jiných velkých akcionářů, kteří by s levnějším prodejem nemuseli souhlasit – pozn. red.). Jenže, kdo bude určovat že právě tento případ je ve veřejném zájmu a kdo bude vyřazovat „nechtěné" nabídky? A právě proto, aby se někdo s někým nemohl domluvit, tato podmínka v legislativě je.

Problém vidí starosta Postoloprt v celém systému plateb za sociální bydlení. Stát sice nedávno udělal první krok k ukočírování tohoto „byznysu" a snížil někdy až nehorázné několikatisícové příspěvky za jeden pokoj, které v minulosti platil za sociální bydlení. Spekulantům, hlavně v případě velkých ubytoven s mnoha lůžky, jako je ta v Postoloprtech, se to ale i nadále vyplácí. „Systém, kdy stát platí plošně za sociální bydlení, umožňuje takový byznys, je špatný. Mělo by se to ještě výrazněji omezit," říká Pištora.

Ministr slíbil pomoc

Souhlasí s ním i Richard Brabec (ANO), ministr životního prostředí, kterého si vedení Postoloprt pozvalo, aby jim pomohl najít řešení problému s ubytovnou. „S tímto byznysem se určitě bude muset dále něco dělat. Začalo se na tom pracovat, platili se neskutečné částky, musíme ale udělat i další opatření," řekl při návštěvě v Postoloprtech a slíbil pomoc v konkrétním případě. „Budeme hledat možnosti, jak městu pomoci. Město by bylo určitě v této situaci nejlepší vlastník, má pro budovu využití. Zákony se porušovat nesmějí, ale budeme hledat rozumnou dohodu, zkusíme společně s ČEZ najít řešení," slíbil Brabec. Zároveň ale přiznal, že příliš možností není, zákon hovoří jasně. Určitou nadějí by mohlo údajně být, že by město následně po výběru mohlo dorovnat nejvyšší částku. To samé mohou ale učinit i ostatní.

Podobný problém řešily i Podbořany

Podobný problém s ubytovnou, kam její majitel začal sestěhovávat problémové nájemníky, řešili před časem také v Podbořanech. Rychle se tam zvyšovala drobná kriminalita, radnice proto, pokud chtěla klid ve městě, musela koupit budovu do svého vlastnictví. V Podbořanech to ale bylo od soukromého vlastníka, s kterým se dohodla, odkup ji stál dvacet milionů.

A co bude s ubytovnou Meta v Postoloprtech, pokud se ji městu nakonec podaří získat? „Budova ubytovny, pokud by se nám ji podařilo koupit, by se nám hodila. Máme pro ní využití. Naše představa je tam utvořit pečovatelský dům, bydlení pro starší občany, malometrážní byty," představil plány místostarosta Postoloprt Václav Ibl.

Věc budou řešit zastupitelé

Radnice je rozhodnuta o ubytovnu dál bojovat. „Aktuálně řešíme, jak dál. Termín pro podání nabídek je do poloviny dubna, budeme to řešit na zastupitelstvu," dodal starosta Zdeněk Pištora.