Poslední školní den v tomto kalendářním roce, čtvrtek 22. prosince, si v základní škole v postoloprtské Draguši pěkně užili. A ještě podpořili nemocného spolužáka.

Místní žákovský parlament přišel s myšlenkou uspořádat benefici. „Chtěli jsme pomoci nějaké dobré věci. Nápadů bylo víc, ale nakonec jsme si řekli, že nejlepší bude podpořit našeho žáka, Lukáše, který k nám chodí od září a je vážně nemocný," uvedla Markéta Polcarová, hlavní organizátorka akce a místní učitelka.

Prospěšná pomůcka

Před postoloprtskou školou si zazpívali všichni současní žáci a dokonce i někteří absolventiZdroj: Deník/Zdeněk PlachýDesetiletý Lukáš Kulhánek trpí svalovou dystrofií. Tato nemoc je charakteristická ochabováním a ztrátou aktivní svalové hmoty. Léčba neexistuje. Na čtvrteční školní akci si Lukáš s maminkou Danou převzali dárek, prospěšnou pomůcku v podobě podložky do vany. „Ta vypouští bubliny, čímž se uvolňují svaly," vysvětlila maminka.

Náklady na její pořízení měla vynést právě zmíněná benefice. Probíhal velký vánoční jarmark s nejen vánočními výrobky místních dětí a také futsalový turnaj. Do něj se zapojily týmy všech ročníků. Zahráli si dokonce i učitelé a bývalí absolventi.

Velmi pěknou částí programu pak byl společný zpěv na nádvoří školy. Zaznělo několik koled a dalších vánočních písní.

Na samý závěr se prakticky celá škola, zhruba pět stovek lidí, vyrovnala do připravených pozic, aby obloze a světu ukázala nápis PF 2017.