Plánovaný sobotní příjezd monitorovacích hlídek ultrapravicové Dělnické strany do Postoloprt někteří občané vítají, jiní si myslí, že se chce Dělnická strana pouze zviditelnit.

Naopak Romové, zvláště ženy, sledují situaci s obavami.

Deset až dvacet členů DS chce podle zveřejněného záměru této strany projít městem a hovořit s lidmi o jejich problémech s nepřizpůsobivými občany, zvláště pak Romy. „Měli přijet už v létě, aby viděli, jak se tu potulují hloučky mladých Romů. Popíjejí alkohol, pokřikují nadávky na kolemjdoucí. Je to hrozné,“ uvedli někteří. „Problémy nejsou tak ani se starousedlíky, jako spíš s nově přistěhovalými Romy. Dělají nepořádek, nechodí do práce, pobírají dávky, a to víte, že se mi to nelíbí. Myslí si, že si všechno můžou dovolit,“ uvedl muž středního věku, který ovšem také nechtěl být jmenován.

Romové se ptají, proč si radikálové vybrali právě Postoloprty. Někteří neskrývají obavy. „Vždyť tu žijeme společně bez problémů. Také jsem Romka, provdala jsem se do Postoloprt před devíti lety a manžel, který je Čech, tu žije od malička. Máme bílé sousedy a žádný problém není. Tak proč by tu měli pochodovat skini?“ ptala se s obavou v hlase dvaapadesátiletá Kristýna Ďurajová. Její manžel přispěchal s odpovědí. „Proč? Chtějí se jen zviditelnit. Ať přijdou. Pokud nás ohrozí, vezmu do ruky flintu a uvidí. Jsem myslivec a střílím dobře. Nechápu, proč by sem náckové lezli?!“ řekl rázně Jan Ďuraj.

Jejich dcera Kristýna žije v Litvínově, kde radikálové opakovaně řádili loni na podzim. Celá její rodina sledovala tamní dění s velkou obavou. „Nechtěla bych, aby tu byla válka jako v Janově. Dcera se z toho tehdy zhroutila. V sobotu raději budu doma zalezlá a budu doufat, že policie situaci zvládne,“ podotkla žena.

Odplata za smrt mladíka?

Stejně jako manželé Ďurajovi vidí celou věc i další Romové z postoloprtské ulice Alšova, kde žijí hlavně sociálně slabé rodiny. „Mezi lidmi se říká, že sem Dělnická strana jde kvůli odplatě za zabití jednoho mladíka. Toho ale na diskotéce zabili lidi z Loun, tak ať náckové jdou do Loun a nám dají pokoj! Mám strach o děti i o sebe. V sobotu jdu na noční a pojedu vlakem, snad tam ty skiny nepotkám. To bych se zbláznila strachy,“ obávala se oslovená Romka.

O tragické události na postoloprtské diskotéce čtěte ZDE!

Její soused zase tvrdil, že on rozhodně doma nebude. „Nebudu se před nikým ukrývat. Mám stejná práva jako oni. A bát se jich rozhodně nebudu. Ať přijdou a uvidí. Vyprášíme je z města,“ pohrozil mladý muž. „Bydlím tu čtyři měsíce, není pravda, že by Romové někoho napadali. Chceme žít v poklidu. Těch hlídek se bojíme, pro lidi neudělají nic dobrého,“ myslí si také Kateřina Grundzová.

Vedení města spolu s policií neponechává nic náhodě a připravili několik bezpečnostních opatření. Sraz a pochod monitorovací hlídek bude sledovat několik desítek policistů. Nasazeno bude také všech šest městských strážníků. „Informujeme občany o plánované akci DS. Měli by přijet na vlakové nádraží, odtud se vydat ulicí Masarykova na náměstí. Procházet by měli také Třebízského a Jiráskovo náměstí. Věřím, že k žádnému konfliktu nedojde, přesto nechceme nic podcenit,“ uvedl starosta Postoloprt Miroslav Hylák.

Město Postoloprty zažilo největší příliv Romů zhruba před šesti lety. Do města byli sestěhováni převážně neplatiči z Prahy, ale i ze Žatce. V současné době ale není situace tak vyhrocená. Starosta odmítá, že by v Postoloprtech byla situace stejná jako v Janově.

Mirka Strnadová