„Poklidný“ průvod takzvaných ochranných sborů Dělnické strany musela 21. února hlídat zhruba stovka strážců zákona. Daňové poplatníky přišla demonstrace ultrapravicových extremistů, i jejich odpůrců, na statisíce korun.

Do Postoloprt jich přijelo padesát. Stejný počet byl i jejich odpůrců. Přihlížejí „domácí“, kteří jsou spíše zvědaví, jestli se něco nesemele. Na všechno dohlíží více než stovka policistů. Ne, nejedná se o střetnutí fotbalových chuligánů, ale o demonstraci radikální Dělnické strany, která proběhla i přes nesouhlas radnice 21. února.

Naštěstí, a to právě jen díky výborné připravenosti a zásahu policie, nedošlo k fyzickým střetům a překročením zákona. Někdo to všechno ale zaplatit musí. Náklady nese policie i město. Z rozpočtu Postoloprt šly peníze na administrativní záležitosti, na pohonné hmoty, ale hlavně na zaplacení strážníků. Celkem město vydalo přes šestnáct tisíc.

„Museli jsme navíc zaplatit mzdu čtyřem strážníkům, kteří byli ve službě a pomáhali s udržením pořádku,“ sdělila tajemnice postoloprtské radnice Jana Fišerová.

Daleko větší náklady jsou na straně Policie ČR, která měla na místě podle odhadů zhruba stovku lidí. Kromě „běžných“ policistů v Postoloprtech zasahovala dopravní policie, antikonfliktní tým i těžkooděnci. „Částku nemůžeme sdělit, jedná se o data taktického charakteru,“ odpověděl na náš dotaz Tomáš Krupička, mluvčí Policie ČR v Lounech.

Podle Deníkem oslovených odborníků se částka za několikahodinový zásah v Postoloprtech může pohybovat mezi jedním až dvěma sty tisíci korunami.

O tom, že ale přítomnost policie byla na demonstraci, kterou Dělnická strana označila za poklidnou, nutná, je přesvědčeno i vedení Postoloprt. „Nebýt policie, popraly by se oba tábory už u nádraží,“ řekl místostarosta města Vojtěch Bernard.

Strážce zákona pochválil i starosta. „Jejich zásah byl perfektní, jen díky nim všechno proběhlo bez zbytečných potyček,“ uvedl.

Pro Postoloprty ale zvládnutím první demonstrace nic nekončí. Krajně pravicová Dělnická strana, která je podle odborníků napojena i na neonacisty, totiž oznámila, že se do severočeského městečka chce vrátit.

Dělnická strana chce přijet znovu

Neodradilo ji ani to, že ulice města byly během pochodu liduprázdné, většina lidí se před průvodem raději schovala. „V současné době vyhodnocujeme podněty od lidí z Postoloprt. Během jednoho týdne odešleme vedoucím představitelům radnice dopis, který bude popisovat nejčastější stížnosti občanů města, a vyzveme k nápravě situace. Pokud nebude radnice reagovat, navštívíme Postoloprty znovu,“ vyjádřil se Petr Kotáb, místopředseda strany. Termín zatím není jasný. „Upřesníme jej později,“ dodal Kotáb

. O návrhu zakázat tuto stranu jednal v tomto týdnu soud, ale návrh ministerstva vnitra zamítl a činnost straně nezakázal.