Zájemce o modelářství, obrněnou techniku, letectví a vojenskou techniku sdružuje už třetím rokem klub nadšenců v Postoloprtech. Nese trochu krkolomný název:  116. Panzer model club Wiking Postoloprty.

Tajemná stošestnáctka v názvu neznamená počet zakládajících členů ani žádné pořadové číslo, ale jde o vyjádření měřítka modelů, které členové klubu vyrábějí. „Při vzniku našeho klubu to bylo měřítko modelů, jež předvádíme, a to 1:16. Nyní však po rozšíření klubu o různé další sekce předvádíme už i větší měřítka. Pořád je ale základem ,šestnáctina´, i když máme v klubu už i jiné modely v jiných měřítcích," vysvětlil Milan Urbánek, předseda klubu.

Pouštění modelů i draků

„Úspěšně spolupracujeme s Domem dětí a mládeže, pod jehož záštitou funguje kroužek mladých plastikových modelářů – našich Panzerčat. Scházíme se v klubovně na okraji města za železničním přejezdem každý pátek, někdy i v sobotu. Máme tam i pěkný pozemek na pouštění modelů. Na jaře otevíráme nebe, před měsícem jsme pořádali drakiádu pro děti s doprovodnou modelářskou burzou a uplynulou sobotu proběhlo na RC dromu setkání s kamarády, kteří k nám jezdí na akce, jež pořádáme," dodal předseda klubu Milan Urbánek.

Ukázky ze sobotního srazu, kde si „zařádili" se svými modely, si natočili na video a díky internetu může jejich umění zhlédnout spousta fanoušků. Mezi mladé vášnivé modeláře patří se svými kamarády Matyáš Fritsch. Členem klubu je i jeho tatínek Jaroslav Fritsch.

A pokud jste si mysleli, že modelářství je čistě chlapským koníčkem, jste na omylu. Klub čítá celkem dvě desítky dospělých členů a mezi nimi jsou i tři ženy. Také mezi dvanácti dětmi v mládežnické základně modelářů jsou tři dívky – Nikola Fojtíčková, Kamila Krsková a Iva Hrudková.

Postoloprtští modeláři se zúčastňují modelářských výstav i v jiných městech. Naposledy to bylo před několika týdny v Domažlicích.
„Nyní plánujeme, jako každý rok, adventní setkání s dětmi i rodiči v naší klubovně na RC dromu. Nadcházející zima je pro nás tradičně přípravou na další sezonu. V létě příštího roku se chystá jubilejní 10. ročník Model Air Show v Rakovníku, kde nesmíme chybět, v listopadu pak proběhne velká akce plastikových modelářů v Lounech, které se rovněž zúčastníme," přiblížil plány M. Urbánek.     Alla Želinská