Komise, která má vymyslet vhodný text k budoucí možné pamětní desce hrůzných poválečných událostí v Postoloprtech, může začít pracovat. Její složení a činnost schválilo zastupitelstvo města.

Zastupitelé na únorové schůzi bez dalších připomínek potvrdili předchozí návrh rady města, která do komise v závěru ledna doporučila šest lidí.

Úkolem týmu, jejž tvoří historikové a další nezávislí odborníci, je nalézt místo, podobu a text pro pomníček, který by měl vzniknout v Postoloprtech a připomínat hrůzné události krátce po válce, během nichž při tzv. divokém odsunu bylo ve městě bez soudu postříleno více než 760 lidí včetně žen a dětí.

Komisi se podařilo sestavit po několika letech dohadování mezi městem a německými krajanskými spolky, které projevily přání umístit do městečka pamětní desku či jiné pietní místo, jež by připomínalo památku obětí tehdejší tragédie.

Zatím se komise ještě nesešla

Do komise byli jmenováni Jaroslav Vodička (předseda Regionálního sdružení Volyňských Čechů a jejich přátel ze Žatecka a předseda Okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu), Michael Lichtenstein (místopředseda Židovské obce ČR), Walter Urban (postoloprtský starousedlík a bývalý zastupitel), Petr Schölla (člen finančního výboru radnice a také historické skupiny Vítkovci), Michal Pehr (historik zabývající se poválečnými událostmi v českém pohraničí a předseda KDU–ČSL v Lounech) a Otokar Löbl, předseda spolku přátel města Žatce sídlícího v německém Frankfurtu.

„Členství mi telefonicky nabídla tajemnice městského úřadu, nabídku jsem přijal. Zatím se komise v Postoloprtech ještě nesešla, očekávám, že začne pracovat během jara,“ uvedl včera na dotaz Deníku Michal Pehr, historik a člen zmíněného týmu.

O tragédii se bude diskutovat v Praze

Michal Pehr se událostmi v severočeském pohraničí těsně po válce zabývá dlouhodobě a město Postoloprty ho i pověřilo, aby se 26. února zúčastnil podiové diskuze v kulturním centru Praha – Novodvorská, kde bude hovořit právě o postoloprtské tragédii.

V Praze probíhá celý únor výstava k těmto událostem a diskuze, již má moderovat komentátor MfD Martin Komárek, je její součástí.

Podoba textu na budoucí pamětní desce byla zatím největším úskalím v jednání mezi německými spolky a postoloprtskou radnicí. Zatímco krajané chtěli, aby text obsahoval konkrétní připomínku postoloprtských událostí, radnice prosazovala spíš variantu, aby text uctil památku obecně všech obětí války bez rozdílu národností.

V Postoloprtech bylo v květnu a červnu roku 1945 na dvoře tehdejších kasáren postříleno podle historických dokumentů nejméně 763 lidí, v drtivé většině Němců ze Žatecka a okolí. Nešlo ovšem o vojáky, ale o civilní obyvatelstvo, a mezi oběťmi byly i ženy a nedospělí chlapci.

Nelidský masakr v následujících letech několikrát vyšetřovaly různé orgány tehdejší Československé republiky, nikdy však neoznačily ani neodsoudily nikoho jako viníka.

K podobné události došlo také v Krásném Březně u Ústí nad Labem, kde zfanatizovaný dav po válce postřílel a utopil v Labi další stovky německých civilních obyvatel. K této tragédii už byla pamětní deska odhalena – v roce 2005 to učinil tehdejší primátor Ústí, nyní ministr zemědělství Petr Gandalovič.