Jubilejní čtyřicátý přechod osvětlený díky Nadaci ČEZ zprovoznili v Postoloprtech na Lounsku. Společně s ním zástupci města, BESIP a Nadace ČEZ otevřeli ještě další čtyři nové Oranžové přechody, takže lidé se při přecházení na frekventovaném Mírovém náměstí mohou cítit bezpečněji. Pět nově nasvícených postoloprtských přechodů, jejichž realizaci podpořila nadace celkovou částkou 200 000 korun, se připojilo ke třem dalším již „rozsvíceným zebrám" v Ústeckém kraji.

Nové přechody lemují Mírové náměstí, nejvíce frekventovanou lokalitu Postoloprt, kterou denně projedou stovky aut, přičemž jí křižuje nespočet chodců z řad místních obyvatel, ať již míří na městský úřad či některého z obchodů, lékárny, pohostinství a podobně. „V 10 hodin jsme v našem městě otevřeli již 40. Oranžový přechod Nadace ČEZ v České republice a následně čtyři další. Všechny jsou opatřeny osvětlením na míru, které přispěje k jejich vysoké viditelnosti a bezpečnosti. Více než symbolicky se jako první tam a zase zpět přešly po čtyřicátém přechodu naše děti z místní mateřinky," uvedl Zdeněk Pištora, starosta Postoloprt.

Vidět a být viděn!

Na výběr vhodného osvětlení a jeho správnou instalaci na nebezpečných přechodech dohlíží odborníci z organizace BESIP Ministerstva dopravy ČR, s nimiž Nadace ČEZ spolupracuje. „Vidět a být viděn, tak zní základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Na tu druhou část se však často zapomíná a zejména za snížené viditelnosti je kvalitní osvětlení přechodu jediným faktorem, který může přijíždějící vozidlo na přecházejícího včas upozornit. V dopravně frekventovaných místech, jakým je například Mírové náměstí v Postoloprtech, platí nutnost zvýšené opatrnosti a viditelnosti dvojnásob," dodal krajský koordinátor BESIP pro Ústecký kraj Jan Pechout. Jak dodal, jednotliví krajští koordinátoři jsou například i připraveni radit obcím s výběrem osvětlení přechodů na míru kritickým místům, aby se nástrahám snížené viditelnosti dařilo co nejvíce předcházet.

Nadace ČEZ osvětluje nebezpečné přechody už třetím rokem. Dbá přitom i na kvalitu pořizovaného osvětlení, aby v kritickém místě fungovalo co nejefektivněji. „Setkáváme se s velkým zájmem měst a obcí, ale i samotné veřejnosti o náš projekt. Upozorňují nás na kritická místa a nám se díky tomu od roku 2013 podařilo osvětlit už více než 40 nebezpečných přechodů. Letos přibudou další, a pevně věřím, že překročíme padesátku," poznamenala k tomu Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

V severních Čechách se díky Nadaci ČEZ již rozsvítilo celkem jedenáct přechodů, a to v Lounech, Jablonci nad Nisou, České Lípě, Mníšku, Děčíně, Ústí nad Labem a nově nyní hned pět v Postoloprtech.

Fakta a zajímavosti• Nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu je statisticky patnáctou nejčastější příčinou tragických nehod. Loni se tímto způsobem v ČR stalo 990 nehod a 13 chodců po střetu zemřelo. 
• Kvalitní osvětlení přechodu dokáže snížit počet střetů s chodci na přechodech až o 65 %.
• Osvětlení se projektuje na každý přechod zvlášť podle jeho specifických podmínek. Do výpočtů se zahrnuje šířka silnice a přechodu, ale i okolní osvětlení, barva povrchu silnice, stoupání či klesání vozovky aj. 
• Přechod není osvětlen přímo shora, ale pod mírným úhlem vždy ze směru příjezdu aut. Chodec je tak osvětlen více ze strany, aby ho řidič viděl skutečně jasně. Současně se ještě lampy odborně nastavují tak, aby řidiče ani v jednom směru neoslňovaly.

Ota Schnepp