Zastupitelé nad návrhem diskutovali jen pár minut a pak celé téma odložili. Záležitost pro řadu z nich stále představuje problém.

Rozhodnout o případném zřízení pomníčku se má na mimořádné schůzi zastupitelstva, jež se má zabývat jen tímto tématem. Její termín však zatím nebyl upřesněn.

Památník možná na hřbitově

Závěrečnou zprávu komise, jejíž práci si objednalo samo zastupitelstvo, předložil ve středu její mluvčí, historik PhDr. Michal Pehr. „Jako nejvhodnější místo památníku se nám jeví na hřbitově. Text by měl znít Obětem masakru v Postoloprtech v roce 1945 a měl by být v českém a německém jazyce. Památník by podle nás měl být vybudován v roce 2010, zároveň by proběhla výstava, která by událost připomínala,“ uvedl Michal Pehr.

Náklady zaplatí německé spolky

Náklady na pomník by činily přibližně 180 tisíc korun, z toho většinu by zaplatily německé krajanské spolky, které o zřízení nějakého pietního místa v Postoloprtech žádají opakovaně už od roku 2002. „Jsme ochotni zaplatit 160 tisíc korun a město bychom požádali jen o symbolický příspěvek přibližně 20 tisíc korun,“ uvedl Otokar Löbl, žatecký rodák a předseda spolku Förderverein der Stadt Saaz / Žatec, sídlícího v německém Frankfurtu.

Zastupitelstvo města návrhy na zřízení pomníku připomínajícího poválečnou tragédii v minulosti už dvakrát odmítlo. Také nyní se mnozí zastupitelé ošívali, nesouhlas projevují zejména členové KSČM. „Pro nás je platné dřívější usnesení, kdy jsme pomník odmítli. Všechny další kroky jsou v rozporu s tímto usnesením,“ řekl zastupitel Ludvík Mlčuch (KSČM).

„S událostí a násilnostmi, které se staly, samozřejmě nesouhlasím. Ale mezi těmi lidmi byli i příslušníci SS a SA. Těm přece nebudeme stavět památník. V Postoloprtech už existuje pomník obětem války, není přece potřeba další,“ tvrdí zastupitel Milan Hanták (KSČM).

„Konečné rozhodnutí bude samozřejmě na vás, vy jste politikové pro veřejné věci ve městě. Já k problému přistupuji jako historik a myslím, že je dobré si připomínat některé události,“ řekl M. Pehr.

Ve městě zemřelo nejméně 763 lidí

V Postoloprtech bylo v květnu a červnu 1945 postříleno nejméně 763 lidí, civilních obyvatel Žatecka a Postoloprtska včetně žen a dětí, což prokázala pozdější exhumace a vyšetřování. Neměli žádný osobní podíl na rozpoutání války, žádnou možnost obhajoby ani soudu, ani nebyli zařazeni do odsunu k dalšímu životu za hranicemi naší země jako jiní Němci.

Byla to událost s největším počtem obětí v severních Čechách a druhá nejtragičtější v celé ČR v rámci živelných násilností při tzv. divokém odsunu. V řadě dalších míst České republiky už památníky, připomínající bolavá místa naší historie – poválečné násilnosti na civilních obyvatelích – byly odhaleny. Například v Ústí nad Labem, Teplicích nad Metují, Brně – Pohořelicích. Představitelé města Postoloprt se však zatím k problému pořád staví stále jakoby vyhýbavě.

„Musíme vyčkat a uvidíme, jak zastupitelé rozhodnou na mimořádné schůzi. Přesto však vnímám jasný posun aspoň v tom, že zastupitelstvo už si uvědomilo, že problém nemůže odbýt tím, že ho nebude řešit,“ uvedl Otokar Löbl na následném setkání členů komise s novináři.

„Každá obec, kde se nějaké hrůzné události děly, se k tomu stejně vždy musí nějak postavit. Dokud to neudělá, pořád se jí na to někdo bude ptát, nikdy se toho problému nezbaví,“ řekl Ondřej Matějka z občanského sdružení Antikomplex, které se snaží odstranit předsudky ve vztazích mezi lidmi, objasňovat tragické události v česko – německém pohraničí a usilovat o spolupráci obou národů.