Nová deska, která do konce května má být umístěna na hřbitově v Postoloprtech, aby tam připomínala památku poválečného ubití stovek německých obyvatel v tomto městečku, bude odlita z bronzu a bude vážit přibližně 25 kilogramů.

Na dotaz Deníku to včera uvedl Jindřich Janeček, kovolijec z východočeského Vamberka v okrese Rychnov nad Kněžnou, který na zakázku města pomníček vytvoří. „Desku vyrobím ve své huti v Merklovicích u Vamberka. Odlita bude z bronzu – slitiny z 90% mědi a 10% cínu. Vážit bude 25 kilogramů. Na místo ji dopravím autem a sám ji na hřbitově připevním,“ uvedl Jindřich Janeček.

Jak dodal, nyní dokončuje jinou pamětní desku, která uctí památku padlých v 1. světové válce a bude umístěna v obci Hořiněves u Hradce Králové. „Hned nato se pustím do práce na desce pro město Postoloprty. Do května vše bez problémů stihnu,“ ujistil.

Stejný řemeslník vyrobil i pamětní desku pro město Ústí nad Labem, která tam připomíná podobnou událost jako v Postoloprtech. Umístěna je na mostě Edvarda Beneše a připomíná poválečné postřílení a utopení stovek německých civilních obyvatel zfanatizovaným davem v Krásném Březně. Tato deska byla odhalena v roce 2005. Odhalil ji tehdejší primátor Ústí Petr Gandalovič.

V Postoloprtech bylo v květnu a červnu 1945 bez soudu postříleno nejméně 763 lidí, civilních obyvatel regionu, mezi nimi i ženy a děti. Byla to událost s největším počtem obětí na severu Čech a druhým nejvyšším v tehdejším Československu při živelných a často hrůzných poválečných násilnostech.

Představitelé města Postoloprt se k žádostem o zřízení pomníčku několik let stavěli vyhýbavě, až loni v listopadu rozhodli o jeho vybudování.