Úředníci v Postoloprtech mohou být opět klidní. Platy se jim v příštím roce snižovat nebudou.

Radnice uvažovala, že by platy zaměstnanců úřadu snížila o čtyři procenta. (Čtěte ZDE)

Zastupitelstvo tento návrh ale nakonec neschválilo.

Finanční krize se odráží v rozpočtech většiny měst, škrtá se kde se dá. „Snížením platů bychom ušetřili zhruba půl milionu korun, nicméně zastupitelstvo s tímto návrhem nesouhlasilo. Nakonec se dohodlo, že tajemnice vypracuje novou organizační strukturu. Je možné, že se v budoucnu počet pracovníků sníží,“ uvedl Slavomír Musil, předseda finančního výboru.

Většina zastupitelů hlasovala proti tomuto návrhu. „Objevily se hlasy, že není správný krok snižovat platy. Zvlášť poté, co čeští poslanci neschválili takzvaný Janotův balíček, který mzdy státních zaměstnanců snižoval,“ uvedl místostarosta Bedřich Bernard.

V dopise vysvětlovali, proč by snížení platů bylo neuvážené

Návrh finančního výboru nadzvedl ze židle ty, kterých se snížení mezd přímo týkalo. Zastupitelé obdrželi dopis, ve kterém se ekonomka úřadu snaží přesvědčit městské politiky, proč by to byl neuvážený krok. Pracovníci úřadu jsou prý vytíženi a snižování počtu zaměstnanců by vedlo ke zhoršení práce na jednotlivých odborech. Zároveň upozornila, že v Lounech platy úředníků nesnižují, naopak se sníží odměny zastupitelům.

Platy úředníků radnice jen tak snížit nemohou. „Odměny úředníků snížit nemůžeme. Zaměstnanci dostávají plat podle tabulek, na tabulkově danou mzdu sáhnout nesmíme. Problém je i u nenárokové složky, pokud je osobní ohodnocení, které je jim přiznáno na základě jejich odvedené práce, jednou přiznáno, nelze ho najednou vzít. To, že nejsou finance, není důvod ke snižování odměn. Pokud bychom tak učinili, mohli by pracovníci u soudu vyhrát případný spor,“ vysvětlila Renáta Čapková, tajemnice Městského úřadu v Lounech.