Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Připomínkou poválečné tragédie se mají zastupitelé zabývat 21. října

Postoloprty - Město stále řeší pomník, který má připomínat hrůzné ubití Němců v Postoloprtech.

13.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Zastupitelé města Postoloprt během září nestihli projednat závěrečný návrh, který předložila komise odborníků k umístění a textu možné budoucí pamětní desky ve městě.

Deska by připomínala tragickou poválečnou událost, postřílení osmi stovek německých civilních obyvatel v tomto městečku.

Zastupitelé by se měli tímto tématem znovu zabývat 21. října, uvedl Otokar Löbl, jeden z členů komise, při své nedávné návštěvě v Žatci.

Komisi jmenovalo samo zastupitelstvo. Byli v ní zastoupeni nezávislí historikové, zástupci města i německých spolků. Sešla se letos celkem třikrát a výsledkem její práce je závěr, že text na pomníku bude krátký a bude pouze v českém jazyce. Konkrétní obsah textu ani přesné vymezení místa zatím nechce komise zveřejňovat, protože se dohodla, že nejdříve chce výsledky své práce předložit zastupitelstvu, které ji úkolem pověřilo, řekl už v září mluvčí komise, historik Michal Pehr.

Zastupitelstvo města se původně mělo návrhem na umístění budoucího pomníku zabývat 23. září. Protože však měla jejich schůze na programu už příliš mnoho bodů, odložili toto téma až na říjen.

Zastupitelé Postoloprt přitom v minulých letech návrh na pomník už dvakrát neschválili; loni na podzim však došlo k posunu už jen tím, že byli ochotni jmenovat uvedenou komisi odborníků a svěřit jí úkol vymyslet vhodný text a místo pro možný budoucí pomníček. O vytvoření nějakého pietního místa v Postoloprtech, které by připomínalo poválečnou tragédii, žádaly radnici od roku 2002 opakovaně německé krajanské spolky.

Při exhumaci byly nalezeny ostatky 763 lidí

V Postoloprtech bylo v květnu a červnu 1945 postříleno podle historických dokumentů nejméně 763 lidí, německy mluvících obyvatel regionu, včetně žen a dětí. Byli popraveni bez soudu a jakékoli možnosti obhajoby, ačkoli šlo o civilní obyvatele, kteří neměli žádný osobní podíl na rozpoutání války. Nebyli ani zařazeni do odsunu k dalšímu životu za hranicemi naší země jako jiní Němci.

Už nedlouho po válce byl tento čin mezi obyčejnými lidmi vnímán jako krutý a nelidský. V paměti regionu zůstal, lidé si o něm mezi sebou povídali, ale oficiální propaganda socialistického státu o něm zakazovala veřejně jakkoli hovořit či publikovat.

Letos poprvé padla jména dvou hlavních viníků

Až letos v červnu policejní vyšetřovatelé jmenovitě označili dva muže jako hlavní viníky zodpovědné za tehdejší zabíjení. Oba byli Češi – jeden voják a jeden obecní strážník – a za svého života nebyli nijak potrestání. Zemřeli přirozenou smrtí až v následných desetiletích.

K podobnému zvěrstvu krátce po válce došlo i v Krásném Březně u Ústí nad Labem. Zfanatizovaný dav tam stovky německých civilních obyvatel nahnal do Labe, shodil z mostu, utopil a postřílel. Pamětní deska k této události už byla instalována v roce 2005. K šedesátiletému výročí konce války ji odhalil tehdejší primátor Ústí Petr Gandalovič.

Autor: Libor Želinský

13.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Dálnice v okrese Louny zůstanou pro osobní auta bez poplatků

Zákaz kouření. Ilustrační snímek.
70

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Od revoluce se do Sněmovny vydalo jen sedm lidí z okresu Louny

Okres Louny - Za sedmadvacet svobodných let měl okres Louny jen sedm poslanců, dva navíc v regionu nebydleli a jen dojížděli. Letos jsou šance na poslance velké, řada lidí je na vrcholu kandidátek.

Žatečtí houbaři pořádají výstavu

Žatec - Každoroční přehlídka proběhne v hotelu Černý orel na žateckém autobusovém nádraží.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Žatec zaplatí za městskou hromadnou dopravu o milion víc

Žatec - Důvodem zdražení je růst mezd řidičů. Město dá za ujetý kilometr místo 34 už 40 korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení