Teprve v lednu rozhodne rada města Postoloprt o tom, která z firem bude zhotovitelem nové pamětní desky, jež bude umístěna na městském hřbitově a bude připomínat citlivé místo v historii města – hrůznou poválečnou tragédii, při níž bylo ubito téměř osm set lidí včetně žen a dětí.

Původně měla výběrová komise určit dodavatelskou firmu už tento týden, ale nakonec bylo rozhodnutí odloženo.

„Do výběrového řízení přišly zatím jen dvě nabídky, a tak jsme věc odložili na leden,“ řekl na dotaz Deníku Vojtěch Bernard, místostarosta Postoloprt. V lednu podle něj rada města vybere nabídku jedné z firem, poté se k věci znovu vyjádří ještě zastupitelstvo. Vytvoření pomníčku má podle podmínek veřejné soutěže stát 60 až 150 tisíc korun.

„Přesné znění textu na pomníčku už zastupitelé města po dlouhých debatách určili, nyní se bude řešit jen vizáž a další technické parametry, to bude úkol najaté firmy,“ připomněl místostarosta.

Ve městě bylo postříleno nejméně 763 lidí, o události se však desítky let mlčelo…

V Postoloprtech bylo v květnu a červnu 1945 bez soudu postříleno nejméně 763 lidí, civilních obyvatel Žatecka a Postoloprtska. Příkaz k popravám dávali čeští vojáci a policisté. O záležitosti se dlouhá léta mlčelo, město se k ní též stavělo vyhýbavě. Až letos v listopadu padlo rozhodnutí, že město zřídí na hřbitově pomníček, který bude připomínat hrůznou událost a památku obětí. Postaven má být do konce května 2010.