Mladí šachisté ve věku od 6 do 16 let soustředěně hleděli na postavení svých a soupeřových figur v sobotu 7. ledna u stolů ve školní jídelně v Postoloprtech. Na Draguši probíhal přebor Ústeckého kraje v rapid šachu mládeže.

„Přihlásilo se šedesát dětí z jedenácti šachových klubů. Tento přebor probíhá jen jednou za rok, v Postoloprtech se hráči sešli už podruhé," uvedl pro Deník Radek Ulrych, hlavní rozhodčí sobotního turnaje.

Mezi přihlášenými hráči bylo také deset dívek.

Na přeborníky čekaly ceny

Mladí šachisté byli rozděleni do několika kategorií podle věku a v každé se odehrálo několik kol, tak aby se utkal každý s každým v dané kategorii. Z nejúspěšnějších hráčů se stali noví nebo staronoví krajští přeborníci. Čekaly na ně zajímavé ceny, například knížky, hračky, příslušenství k mobilním telefonům a samozřejmě také diplomy a poháry.

Na přebor přijeli například školáci z Děčína, Teplic, Klášterce, Ústí a mnoha dalších míst. Zúčastnily se ho i šachové naděje z domácích Postoloprt, jejichž klub jako jeden z trenérů vede právě Radek Ulrych. „V Postoloprtech nyní máme patnáct dětí; oddíl působí při Domu dětí a mládeže. Do šachového klubu v Postoloprtech chodí pravidelně hrát také deset až dvanáct dospělých hráčů," sdělil Radek Ulrych (45), který jako trenér pomáhá ještě také i v šachovém klubu v Lounech. Sám hraje šachy od svých deseti let.

Náhoda nemá místo

Šachy jsou stará hra pocházející už ze starověku, současná podoba vznikla úpravou hry ve středověku v 15. století. Je to hra, která neobsahuje prvek náhody, partii rozhodují schopnosti a znalosti hráčů, jejich rozumový, logický a strategický úsudek.

V České republice je nyní zhruba 12 tisíc aktivních hráčů, zaregistrovaných u Šachového svazu ČR, kteří pravidelně hrají různé soutěže. Z nich necelou tisícovku tvoří ženy či dívky. Dalších milovníků šachové hry, kteří nejsou registrováni v žádné organizaci a občas si rádi zahrají s kamarády jen tak pro zábavu, je ovšem samozřejmě mnohem více.