Velká událost čeká zítra, v pátek 7. prosince, pětadvacetičlenný pěvecký sbor Blecha, působící v Postoloprtech. Vystoupí na benefičním koncertu Bohoslužba pro Stonožku v nejznámější katedrále České republiky katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

Koncert začíná od 11 hodin. Předchází mu slavnostní mše. Mši bude sloužit kardinál Dominik Duka, lektorkou bude Tereza Brodská. Zúčastní se ho celkem dvanáct souborů z České a Slovenské republiky. Událost bude přenášet Česká televize.

Koncert přenáší Česká televize

Stonožka je hnutí především dětí, které pomáhají jiným dětem. Výtěžek z pátečního charitativního koncertu, k němuž mohou přispět i diváci prostřednictvím dárcovských SMS, má směřovat k ohroženým dětem žijícím ve světových válečných zónách.

Jedním z dvanácti pěveckých sborů z ČR i SR, které se slijí do ohromného více než 380členného tělesa zpěváčků a zpěváků ze stonožkových škol, bude právě Blecha ze ZUŠ Postoloprty. „Na vystoupení do Prahy jsme museli nastudovat celou Truvérskou mši od Petra Ebena a další vstupy ke mši, Agnus od Karla Břízy, Velehrad Víry a jiné. Pro tak malé děti je to veliký kus práce a jsem na ně pyšná. Je jich v Bleše 25, jsou to většinou samé nové tvářičky přešly z Blešky. Jsou to děti z 5. a 6. tříd. Na přípravě pracovaly celý říjen a listopad. Do Prahy vyrážíme v pátek v sedm hodin ráno. Včetně rodičů a dalších zájemců nás bude ve výpravě kolem sedmdesáti," říká Dana Suchá, vedoucí sboru.

Hnutí na vlastních nohou Stonožka pracuje v Postoloprtech od roku 1994. Děti se scházejí v základní umělecké škole vždy v pátek odpoledne v kroužku Stonožkové dílny.

Blecha má na svém kontě již vydané CD a připravuje i DVD. Na nedávném lounském festivalu Dokud se zpívá na společné akci ZUŠ Postoloprty a ZUŠ Louny zpěváci Blechy příjemně překvapili krásným vícehlasem a rytmickým ztvárněním populárních písní Suchého a Šlitra.

Sbormistryně se kromě dětí stará i o své miminko

O krásný zážitek se děti ze souboru postaraly také nyní první adventní neděli v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Postoloprtech.

Pro zcela zaplněný kostel sboristé ze ZUŠ Postoloprty zazpívali adventní a vánoční písně, ale také ukázku z uvedené čerstvě nastudované Truvérské mše od Petra Ebena. Jejich sbormistryně Dana Suchá, sympatická mladá učitelka zpěvu, zaslouží uznání o to větší, že k náročné práci kolem zpěvu tolika dětí se stíhá starat ještě o své čtyřměsíční miminko.

Alena Dukátová