Spor mezi městem Postoloprty a výborem Regionální rady Severozápad o způsob placení nákladů na výstavbu moderního sportovního hřiště pro děti a veřejnost u Základní školy Draguš míří k soudu.

Město totiž od úřadu, který přiděluje dotace z evropských fondů na různé projekty v Ústeckém a Karlovarském kraji v rámci tzv. Regionálního operačního programu Severozápad (ROP), dostalo méně peněz, než jak zněl původní příslib. Více než jeden milion korun rozdílu muselo doplatit ze svého rozpočtu, i když s tím původně nepočítalo, a peníze mu pak chyběly na jiné akce ve městě.

Důvodem ke snížení dotace byly podle úřadu některé technické detaily na novém hřišti, které se odchylovaly od původního projektu, a také určité chyby v administrativě. „Tak to zdůvodnili poskytovatelé dotace. My jako město ovšem s tímhle důvodem nesouhlasíme a chceme udělat vše, aby se situace napravila," uvedl už na jaře starosta Postoloprt Zdeněk Pištora.

Město se později obrátilo i na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ČR. „Ten po prošetření záležitosti konstatoval, že město se žádné chyby nedopustilo," sdělil starosta na dotaz Deníku nyní v září. Dohody s ROP se ovšem nepodařilo dosáhnout, a tak se město obrátilo na právní kancelář v Praze a připravuje soudní žalobu, v níž se chce domáhat proplacení dotace v plné výši.

Dotace byla zkrácena o 1,2 milionu korun

Nové hřiště v Postoloprtech s mnoha sportovními a herními prvky bylo otevřeno loni v srpnu. Kromě dětí ze školy slouží i všem zájemcům z řad veřejnosti. Jeho vybudování a vybavení stálo celkem 6,3 milionu korun. Město Postoloprty na něj dostalo přislíbenou dotaci od uvedeného úřadu a počítalo s tím, že to bude částka 5,1 milionu korun. Ve skutečnosti však později od ROP přišla částka 3,9 milionu korun a byla tedy snížena o 1,2 milionu.

Systém financování v těchto případech probíhá tak, že města a obce platí dodavatelským firmám částku za celou akci, a až potom následně po čase dostávají dohodnuté dotace na svůj účet od Regionální rady. Postoloprtská radnice tedy zaplatila, ale dotaci dostala výrazně nižší a rozdíl v částkách šel na její vrub.

Dalším faktem ovšem je, že na vyplacení dotace v plné výši nemají města a obce žádný právní nárok, v první fázi dohod jde vždy jen o příslib. Konkrétní částku dotace určuje vždy ROP Severozápad.