Otázka zrušení Městské policie v Postoloprtech (MP) vyvolala v městečku řadu vášnivých reakcí.

Poté, co se zastupitel Miloslav Fišer vyslovil pro zrušení MP, ředitel strážníků Aleš Tallowitz vyzval zástupce města a členy zastupitelstva, aby se přišli seznámit s prací městských strážníků.

Na výzvu obratem reagoval zastupitel Petr Říha. „Asi před rokem, kdy jsem se poprvé na vlastní kůži seznámil s prací strážníků, jsem se jejich práce pro město začal zastávat. V neděli jsem přišel na strážnici znovu a odsloužil s nimi celou noční službu. Téměř jsme se nezastavili a to prý byla jedna z klidnějších nocí. Strážníků je málo a místo uvažování o zrušení bych navrhoval městu zavést kamerový systém,“ uvedl na dotaz Deníku Petr Říha.

Marihuana, alkohol, malé děti v noci… Noční služba strážníkům začala oznámením nálezu marihuany malým chlapcem v Postoloprtech. Poté zasahovali u zámecké zahrady, kde kouřily a popíjely alkohol děti ve věku od 10 do 14 let. „Před hlídkou se děti pokusily utéct. Vyrozuměli jsme sociální pracovnici městského úřadu a převezli děti na obvodní oddělení PČR, poté byli předáni rodičům,“ přiblížil Aleš Tallowitz, ředitel strážníků.

Vzhůru do spádových obcí

Poté se hlídka rozjela do chatové oblasti v Mradicích, kde byl hlášen pohyb cizích osob. Provedli kontrolu všech chatek, zda nebyla žádná z nich násilně otevřena, což se nepotvrdilo. V půl dvanácté v noci zjistili v obci Malnice, že se zdržují u autobusové zastávky dvě malé děti ve věku 10 let. Strážníci se poté vrátili do Postoloprt, kde zkontrolovali na základě oznámení, zda nepopíjejí alkohol mladiství na diskotéce Modrá hvězda. Kontrola ukázala, že nikdo mladistvý se tam nezdržuje.

„Během služby jsme dále zkontrolovali herny na Mírovém náměstí, znovu diskotéku Modrá hvězda, prostory vlakového nádraží, kde jsme vykázali za vulgárního protestování bezdomovce, kteří se tam ukrývají před zimou. Z areálu Domu dětí a mládeže jsme vykázali skupinku osob. Za budovou se pak nacházela další skupinka, sedící na lavičce. Provedli jsme kontrolu a přikázali jim uklidit nepořádek kolem lavičky, zároveň byli upozorněni na dodržování nočního klidu. Dále byla prováděna obvyklá pochůzková činnost,“ dodal A. Tallowitz s tím, že děkuje P. Říhovi, že jako zastupiteli mu není činnost strážníků města lhostejná.