S žádostí o spolupráci se v minulých dnech obrátila na postoloprtskou radnici společnost AFE Bohemia. Předmětem byla případná výstavba větrných elektráren. Jak včera sdělil Vojtěch Bernard, místostarosta Postoloprt, šlo o předběžný průzkum, zda by bylo Postoloprtsko vůbec vhodné pro stavbu stožárů.

„Byť máme celkem rozsáhlý katastr, vhodných pozemků v majetku města je málo. A ty, které by mohly vyhovovat, jsou zalesněné, takže by se muselo kácet,“ vysvětlil V. Bernard. „Navíc, pokud vím, tu nejsou ani dostatečně vhodné povětrnostní podmínky,“ dodal. Jiná situace je například ve Zbrašíně, kde by se měly dva stožáry uvést do provozu už během příštího roku. Také na Podbořansku se budou stavět tyto elektrárny.

V Jimlíně a Líšťanech se při referendu obyvatelé naopak vyjádřili proti výstavbě. Devatenáct větrných elektráren by mělo začít vyrůstat také u Kryr, a to na přelomu let 2008 a 2009.

O výstavbu ekologické elektrárny u Postoloprt projevila zájem na jaře letošního roku i jiná firma. Tehdy plánovalo Konsorcium nezávislých konzultantů vystavět v tamní průmyslové zóně elektrárnu fotovoltaickou. Ta by vyráběla elektřinu pomocí slunečního záření. Tento záměr se však na postoloprtské radnici nesetkal s pochopením. “V naší průmyslové zóně bychom rádi viděli průmysl a firmy, které zajistí nějaká pracovní místa pro naše obyvatele. To by ale nebyl případ této elektrárny,“ vysvětlil postoj městského úřadu starosta Miroslav Hylák.