Mladá maminka Marcela Zetlittzerová z Postoloprt budí již několik týdnů v malém městečku velkou pozornost. Všude kam jde ji doprovází štěně labradora – Irisa. To by nebylo nic zvláštního, kdyby pejsek neměl reflexní vestičku. Jde totiž o budoucího vodícího psa.

Úloha slepeckého psa není vůbec jednoduchá, je nepostradatelným pomocníkem zrakově postižených lidí. Svého pána, kterého bude všude doprovázet, musí umět upozornit na překážky. Vodicí pes se učí i samostatnému rozhodování, nahrazuje totiž zrak nevidomého.

Jak dlouho výcvik trvá?
Ještě jako štěně absolvuje vybraný pejsek tzv. předvýchovu. Základní výcvik trvá zhruba do jednoho roku psa. Pak pokračuje ve výcvikovém centru, kde pracuje už přímo s nevidomým.

Co všechno se musí právě u vás pejsek naučit?
Musí si zvyknout žít v bytě, to znamená neokusovat nábytek, nesmí loudit jídlo, brát si věci a trhat je, nesmí obtěžovat návštěvy apod., a základní povely poslušnosti. Důležité je, aby Irisa přišla na zavolání, dotkla se mě čumákem a sedla si. Teď se učíme aportovat, aby uměla například přinést ponožky celé, nerozcupované na kousky. Učí se také pohybovat se mezi lidmi, vyhýbat se překážkám, zastavit na okraji chodníku. Nesmí být bojácná nebo naopak se rozběhnout za každou kočkou, psem. Učím ji cestovat vlakem, autobusem.

S pejskem tedy chodíte opravdu všude, do obchodu nakoupit, na úřad… Jak vás vnímá okolí?
Vesměs dobře. Ze začátku se na mě sice paní prodavačka v obchodě ohradila, abych příště psa nechala venku, jakmile ale zjistila, že jde o asistenční psa v zácviku, omluvila se. Nevidomí lidé dělají vše co mi, chodí do obchodu, k lékaři, do banky, na úřad, cestují. To vše s nimi dělá i jeho pes, který se to musí nejdříve někde naučit.

Jak se maminka dvou malých dětí stane trenérkou vodícího psa?
Moje nevidomá kamarádka má svého asistenčního psa. O výcviku mi vyprávěla, řekla jsem si, že to také zkusím. První, co mě samozřejmě zajímalo bylo, zda je možné mít pejska v zácviku, když mám děti. Jde. Naopak je dobře, že si pejsek zvykne i na malé děti. Dělat to může téměř každý, kdo má psy rád, má alespoň nějakou zkušenost s výcvikem a má hlavně čas se mu věnovat.

Jde vycvičit každý pes nebo jen určité plemeno?
Labradoři jsou nejlepší, jsou velmi citliví k lidem, dobře se učí. Vycvičit jdou ale i jiná plemena.

Irisu máte u sebe už od prosince, kdy skončí její předvýchova?
Budu ji mít do dubna až června, záleží jak pokročíme s výcvikem. U každého pejska je to individuální.

Bude těžké se s ní rozloučit?
Ze začátku jsem si říkala, že je to jenom pes na výcvik, že má nějaké poslání. Teď už ale vím, že to obrečím.

Vezmete si pak do zácviku dalšího psa?
Uvidíme. Možná po prázdninách.

Děkuji za rozhovor.