Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potok poteče jinudy, chystá se jeho revitalizace

Podbořansko - Nové koryto by mělo snížit povodňové ohrožení Podbořan.

29.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Šilar

Povodí Ohře chce upravit Dolánecký potok u Nepomyšle na Podbořansku.

Díky revitalizaci technicky upraveného toku se mu má vrátit jeho přirozený charakter. Povodí Ohře chce na projekt získat peníze z Evropské unie.

Revitalizace si klade za cíl několik zlepšení – potok má vytvořit pestřejší stanovištní podmínky pro živočichy, zvýšit druhovou pestrost území, zlepšit stav krajiny a v neposlední řadě též zpomalit povodňovou vlnu v korytě zadržením vody.

„Revitalizace Doláneckého potoka je z těchto důvodů řešena v nové trase, která kříží stávající upravené koryto a respektuje morfologii terénu, tedy bude vedena údolnicí,“ sdělil Jan Svejkovský mluvčí Povodí Ohře.

Revitalizace se dotkne Doláneckého potoka od křížení ze silnicí Nepomyšl – Podbořanský Rohozec směrem k Nepomyšli ke křížení se silnicí Chmelištná – Nepomyšl.

Délka potoka se prodlouží

Trasa Doláneckého potoka byla zásadně napřímena ve 20. století, když se odvodňovala okolní pole. Nová trasa bude mít 53 protisměrných oblouků. Celková délka nově navrženého koryta se prodlouží o více než deset procent – z dnešních 1080 na 1197 metrů. Počítá se s kácením nynějších dřevin a výsadbou tisíců nových stromů – hlavně olší a vrb. Dno nové trasy potoka má být ze štěrkopísku z pískovny poblíž Chban.

Teď se posuzuje vliv záměru na životní prostředí. Stavební práce by měly začít v roce 2012. Projekt si vyžádá více než pět milionů korun, na další tři miliony vyjde kácení dřevin. Povodí Ohře chce požádat o dotaci z evropských peněz.

Dolánecký potok pramení na okraji vojenského prostoru v Doupovských horách u Podbořanského Rohozce a teče přes Nepomyšl, Buškovice, Hlubany, Podbořany a Dolánky ke Kněžicím, kde se vlévá do Lesky, potoka, který se mezi Sedčicemi a Čejkovicemi vlévá do Liboce. Liboc se zase u Libočan vlévá do Ohře.

Právě od Doláneckého potoka se očekává ohrožení Podbořan a okolních obcí v případě povodně. Revitalizace potoka umožní rozliv vody do okolní nivy, čímž dojde k útlumu rychlosti a energie povodňové vlivy.

Autor: Petr Kinšt

Místo události:
29.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pro třicetiletou Lucii Stříbrskou je focení vášeň. Poslední dva roky častěji fotí mobilem, který je vždy rychle po ruce. "Ne vždy mě baví nosit v kabelce foťák, který váží kilo a půl," směje se smartfotografka.

Velkoformátové snímky vytažené z mobilu: V Luragu vystavuje smartfotografka

Předvolební rozhovory Žateckého a lounského deníku s kandidáty z okresu na volitelných místech kandidátek

EXKLUZIVNĚ: Jak řešit potíže regionu? Deník se ptal kandidátů na poslance za vás

Fotbalovou třetí třídu vedou Staňkovice

Okres Louny - Devět kol mají za sebou fotbalisté ve III. třídě. První jsou zatím Staňkovice, tři body ztrácí Ročov, další jeden Chožov. Poslední jsou fotbalisté Cítolib B s pouhými pěti body.

Šest branek už nastříleli v I.A třídě Svída a Sulovský

Okres Louny - Ve fotbalové I.B třídě Olexa utekl ostatním střelcům. V tabulce druhé Nové Sedlo má na první Obrnice pětibodovou ztrátu.

V bývalém pivovaru v Žatci by se opět mohlo začít vařit pivo

Žatec – Město představilo plán, jak by mohl vypadat areál bývalého Dreherova pivovaru a pozdější Fruty u západního vlakového nádraží. Počítá se s hotelem, restaurací i rodinnými domy.

Naši prvňáci ze ZŠ Husova Podbořany

Každou středu vám představujeme čerstvé prvňáčky z Lounska, Žatecka a Podbořanska

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení