Město Žatec chystá změnu ve vyplácení sociálních dávek. Lidé už nebudou dostávat peníze, ale poukázky.

Tento krok, který už zavedlo několik měst v České republice, si klade za cíl hlavně zabránit zneužívání dávek ke koupi alkoholu nebo k hraní na automatech. „Poukázky by fungovaly podobně jako zaměstnanecké stravenky. Po obdržení příslušného množství poukázek v hodnotě 50, 100 a 200 korun si za ně lidé budou moci koupit potraviny, oblečení, hygienické potřeby a obuv v nasmlouvané síti prodejen,“ uvedl starosta Žatce Erich Knoblauch s tím, že by nový systém měl v Žatci začít fungovat v příštích měsících. „Čekáme ještě na případné úpravy, které v sociálním zákoně připravuje parlament,“ dodal.

Současný právní systém umožňuje, aby státem pověřené městské úřady vyplácely sociální dávky nejen v penězích, ale i v poukázkách. „Vyplácejí se tak dlouhodobě nezaměstnaní lidé, tedy ti, kteří se často vůbec nesnaží nějakou práci hledat a čekají, co jim stát dá. Pokud mají takový přístup, pak musejí jasně respektovat, že stát zastoupený městy jim nedá do ruky peníze, ale zvolí jinou formu. Je na nich, zda ji přijmou, nebo se rozhodnou, že budou získávat hotové peníze prací,“ uvedl místostarosta Aleš Kassal.

V Litvínově se protestuje

Mnoha lidem se ale vyplácení poukázek místo peněz určitě nebude líbit. Obdobný krok zavedla od března třeba radnice v Litvínově, ve městě se už kvůli tomu konalo několik protestních demonstrací. Příjemci dávek poukazují na to, že za poukázky nemohou platit zájmové kroužky dětem, vstupné na kulturní akce a smějí nakupovat jen ve vybraných obchodech, které město nasmlouvalo.

Krok litvínovské radnice navíc bude zkoumat i ombudsman – veřejný ochránce lidských práv. Hlavně to, zda plošné vyplácení poukázek není protiprávní.

„Zákon o hmotné nouzi stanovil, že příspěvek na živobytí lze poskytovat ve věcné formě pouze tehdy, pokud je zjevné, že příjemce dávku nevyužije k jinému účelu než k tomu, ke kterému má sloužit. Každé takové rozhodnutí je tedy nutné individuálně posoudit, dávky není možné poukázkami nahradit plošně. Něco takového je protiprávní,“ uvedla tisková mluvčí Iva Hrazdílková z Kanceláře veřejného ochránce práv.