Otravují vás na ulici lidé, kteří vám nabízejí různé zboží či služby? Třeba voňavky, kosmetiku či elektroniku. Vadí vám, že na vás někdo zvoní a to samé vám nabízí doma? V Žatci by s tím měl být konec.

Radní tam totiž v minulých dnech přijali nařízení, kterým mění tržní řád města. Ten nově zakazuje podomní prodej a pochůzkový prodej v ulicích Žatce. Týká se to i poskytování služeb. Na dodržování nařízení by měli dohlížet strážníci městské policie.

„K přijetí nařízení jsme přistoupili stejně jako jiná města z několika důvodů. Lidé často nadávají na to, že je někdo na ulici zastaví a něco jim nabízí, otravuje je to. Navíc prodejci nabízejí zboží, které je možné koupit v obchodech. Tím, že je nabízejí na ulici, mají třeba nižší náklady a tím jsou tradiční obchodníci znevýhodněni,“ uvedl žatecký místostarosta Aleš Kassal.

Zákaz se netýká charitativních sbírek

Dalším důvodem je podle jeho slov i fakt, že se občas za podomním prodejem ukrývají zloději, kteří využijí příležitosti a v bytech kradou. Zvlášť ohroženi jsou v tomto ohledu starší lidé.

Zákaz se netýká charitativních sbírek, které povoluje ministerstvo financí. V Žatci se občas konají na podporu nevidomých, opuštěných dětí, nemocných AIDS či na výzkum rakoviny.

V Žatci už řadu let platí tržní řád, který volný prodej ve stáncích v ulicích zakazuje. Zájemce, který chce prodávat zboží se svým stánkem na území města, musí mít od radnice proto výjimku. Radní je každým rokem udělují například v případě prodeje zeleniny, ovoce či květin, velikonočních pomlázek, vánočních stromků nebo třeba dušičkového zboží.