VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povodeň na Blšance zabila stovku lidí, může přijít znovu

Podbořansko - V roce 1872 podobně intenzivní deště, které o víkendu rozvodnily toky na severu Čech, přišly i do regionu. Tehdy Blšanka zpustošila Podbořansko a Žatecko.

11.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Velké množství životů si vyžádala blesková povodeň, která se přehnala regionem v květnu 1872.

Ve dnech 24. a 25. května tehdy přišla od Karlových Varů, přes Bochov, Manětín, Plasy, na Rokycansko, Podbořansko a Rakovnicko bouře trvající dva dny.

Průtrže mračen se střídaly s krupobitím a extrémní množství spadlé vody rozvodnilo říčky Blšanku a Střelu a jejich menší přítoky.

Pět rybníků se protrhlo

Blšanka a její přítoky rozlité ze svých koryt zdevastovaly velké území dnešního Podbořanska a Žatecka. Sílu povodňové vlny ještě zvětšilo protržení pěti rybníků v povodí Blšanky, které nápor vody nevydržely. Ještě dnes někde povodeň připomínají pomníky postavené na památku mrtvých lidí.

Blšankou byly tehdy postiženy nejvíce Kryry, Očihov, Blšany, Libořice, Liběšovice, Měcholupy, Železná, Holedeček, Holedeč, Veletice, Trnovany a Dobříčany. Neušetřeno nezůstalo ani Stebno na Podvineckém potoce.

Smrt přišla v noci

Řada lidí se utopila, kvůli rychlosti s jakou se povodeň přihnala a ještě k tomu v noci, kdy možnosti útěku byly ztíženy. V Libořicích například zahynulo celkem 13 lidí, v Blšanech sedm, v Očihově devět lidí, v Siřemi dvě děti, v Železné 26 lidí, v Měcholupech pět a v Holedeči 41 lidí. Škody na majetku byly obrovské.

Příčinou této povodně bylo silné frontální rozhraní v oblasti středních a západních Čech mezi velmi teplým vzduchem na jihovýchodě a chladným vzduchem na severozápadě, které vzniklo 24. a 25. května 1872. Na tomto rozhraní se vytvořila tlaková níže pohybující se k severovýchodu a v jejím týlu došlo k velmi intenzivní bouřkové činnosti. Intenzivní srážky zasáhly nejvíce povodí Blšanky, Střely a dolní Berounky. Během přibližně šesti hodin v tomto území vypadlo průměrně 75 až 100 milimetrů srážek, maximální uváděný srážkový úhrn z Měcholup na Žatecku činí 289 milimetrů. Pro srovnání – to je přibližně stejně, kolik nyní během pátku a soboty napršelo na některých místech česko – německo – polského pohraničí.

Extrémní intenzita dešťových srážek a jejich celkové úhrny vedly také v roce 1872 v povodí Blšanky k okamžitému povrchovému odtoku a jen minimálnímu vsakování do půdy. Tomu odpovídaly i dosažené extrémní průtoky. Podle dochovaných povodňových značek na přeživších objektech a dobové literatury se jednalo na Blšance o průtok výrazně vyšší než je tzv. stoletá voda.

Pod vodou skončí dvě stovky domů

Dnes je poměrně přesně spočítané, co by se kolem Blšanky při stoleté vodě dělo. Povodí Ohře má zpracovaný dokument s názvem Plán oblasti povodí Ohře a dolního Labe, ze kterého vyplývá, že povodňová ochrana obcí kolem Blšanky je nedostatečná.

Například v Kryrech by při tzv. stoleté povodni bylo zaplaveno 92 budov, čímž by bylo ohroženo více než tři sta obyvatel. V Blšanech voda ohrožuje 29 budov a padesátku obyvatel. Další stoletou vodou ohroženou obcí jsou Libořice a spádová Železná. Odborníci spočítali, že při stoleté povodni by tam bylo zaplaveno 26 objektů, čímž by byla ohrožena čtyřicítka obyvatel. Při velké vodě nezůstane ušetřena ani Holedeč a okolní vesnice, zaplaveno tam bude 43 domů.

Dokument ukazuje i přesná místa, která omezí odtok vody a Blšanka se před nimi bude rozlévat do okolí. Jedná se hlavně o mosty a lávky v Kryrech, Lubenci a Blšanech. Na Podbořansku je v povodí Blšanky takových míst více než čtyřicet.

Navíc nedávno zpracovaná studie ukázala, že kapacita koryta Blšanky v Liběšovicích, Siřemi, Blšanech a Očihově nedosahuje ani tzv. pětileté vody. Pokud bude vody víc, rozlije se do okolí.

Škodit může i řada malých potoků

Povodňový plán pro Podbořansko uvádí, že mohou kromě Blšanky škodit i další menší toky. Jsou v něm vyjmenované objekty, které při větší povodni ohrožují Tisový, Rohozecký, Očihovecký, Němčanský, Dolánecký, Kyselý, Černocký, Struhařský nebo potoky Leska či Rovná.

Menší povodeň, která přišla na Podbořansko kvůli rychlému tání sněhu na přelomu let 2002 a 2003, odhalila další problémy. Vodní toky a strouhy jsou zanesené, do potoků vrůstají stromy, některé silniční propusti jsou ucpané, poblíž koryt toků se nacházejí černé stavby. To vše se tehdy podílelo na rozlévání vod do hospodářských stavení, sklepů či na zahrady a pole v celkem patnácti obcích. Postiženy byly desítky rodin, usedlíků i chalupářů. Některé nedostatky se podařilo odstranit, jiné ale dosud ne.

V záplavovém území se už nesmí stavět

Krajský úřad Ústeckého kraje na konci loňského roku stanovil záplavové území Blšanky na Podbořansku. Zároveň s tím vymezil aktivní zónu záplavového území pro tzv. stoletou vodu. V této zóně začala platit řada omezení – je tam až na výjimky zakázáno stavět, skladovat odplavitelný materiál nebo zřizovat oplocení, živé ploty či jiné podobné překážky, které by mohly bránit odtoku vody. Nesmí tam vzniknout ani třeba tábořiště.

Autor: Petr Kinšt

11.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
10

Změna ve vyhlášce dopadne na pacienty. Připlatí si více za léky

Pavel Růžička

Poslanec Růžička: chci se věnovat bezpečnosti, je to mé hlavní téma

Nový poslanec Pavel Růžička čelí soudu. Budu souhlasit s vydáním, říká

Postoloprty – V případu jde o údajně nevýhodný prodej domu v centru Postoloprt z majetku města. Růžička se na něm měl podílet coby jeden ze zastupitelů města.

Poslanec Michal Kučera z Loun svůj mandát za TOP 09 neobhájil

Louny /ROZHOVOR/ - Zisk necelých čtyř procent v rámci okresu je pro lídra krajské kandidátky jednoznačně zklamáním. 

FOTBAL: Slavoj Žatec znovu prohrál a klesá tabulkou

Žatec - Domácí fotbalisté dřeli a snažili se, ale hosté z Brné stoprocentně využili své smrtící brejky.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

Ústecký kraj /FOTO/ - Sládek na policii, Horáček na koloběžce. To jsou jen některé ze zajímavostí, které jsme zachytili při volbách v Ústeckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení