„Jsme hodně unavení, nevyspalí, ale protipovodňové bariéry už máme naštěstí skoro hotové. Stihli jsme to! Jsou dobře vymyšlené, věříme, že od hlavního náporu velké vody Prahu ochrání," hlásili v pondělí 3. června ráno vojáci ze Žatce, kteří odjeli v neděli pomáhat hlavnímu městu čelit velké vodě.

A pomáhali rychle. Postavit protipovodňové bariéry stihli za zhruba polovinu času, než jaké jsou v plánech normy. „Celou noc jsme stavěli bariéry na Kampě, v historickém centru. Voda se pořád zvedala, ale zábrany jsou připravené," říkal v pondělí ráno Zdeněk Koza, jeden ze žateckých vojáků. „Na Kampě jsme byli do tří nebo do čtyř do rána. Poté jsme se přesunuli do Holešovic a stavěli tam. Snad to vydrží," přidal se další muž v uniformě Milan Mynařík.

Dvě stovky vojáků ze žatecké posádky odjely do Prahy už v neděli dopoledne, okamžitě po nařízení premiéra. Další muži a ženy se pak přidali v pondělí. „Na základě rozhodnutí předsedy vlády bylo již nasazeno na území hlavního města tři sta vojáků 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce a Chrudimi, kteří podle požadavků integrovaného záchranného systému pomáhají při stavbě protipovodňových zátarasů," informovala Deník Jana Růžičková z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu Armády ČR.

Drobné problémy nechyběly

Podle některých informací občas v Praze vázla organizace při stavbě bariér. Občas byl dodán špatný díl nebo chybělo nářadí. Problémy ale nebyly na straně armády. Dodávky vázly ze strany zástupců hlavního města. Vše se ale nakonec stihlo, i přes některé problémy, postavit rychle.

Vojáci ze Žatce, stejně jako jejich kolegové z dalších posádek, budou pomáhat i v dalších dnech. Hlavně při odklízení škod. „Armáda je připravena celkově nasadit do dvou tisíc vojáků na případné odstraňování následků povodní. Pro případ potřeby jsou také v pohotovosti dvě samostatné záchranné roty z Rakovníka a Olomouce a další prostředky ženijní brigády," dodala Jana Růžičková z Generálního štábu Armády ČR.