Protikorupční policie obvinila starostu Slavětína na Lounsku Jaroslava Jandla kvůli neoprávněnému čerpání dotací na odstranění škod po přívalových deštích v obci. Ten vinu popírá, tvrdí, že nic špatného neudělal.

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality obvinil v minulých dnech 27 lidí kvůli neoprávněnému čerpání dotací na odstranění škod po přívalových deštích. Čtyřiadvacet stíhaných působilo nebo působí jako starostové v Ústeckém kraji, jeden jako místostarosta. Podle policie způsobili ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) škodu asi 125 milionů korun.

Přívalové deště ničily majetek

Skupina podle policie od října 2009 do května 2010 po předchozí dohodě neoprávněně získala finance z dotací MMR určených na obnovu majetku obcí po záplavách. „V žádostech o dotace měli nepravdivě uvést, že obce byly postiženy přívalovými dešti, které měly zničit a poškodit obecní majetek, například nádrže, opěrné zdi či komunikace, z 80 až 100 procent," uvedl Jaroslav Ibehej, mluvčí útvaru.

Jeden z obviněných, který pro starosty realizaci zakázek zajišťoval, je podle ústeckého krajského státního zástupce Jana Jakovce už pro podobné dotační podvody stíhaný.

Spolupracovali také znalci

Žádosti podle J. Ibeheje potvrzovaly znalecké posudky, které vypracovali zbylí dva obvinění. Jeden z nich prý navíc vyhotovil průvodní a technické zprávy, které se týkaly nákladů na opravu poškozeného obecního majetku. Znalce dodala teplická firma ISA, která se s pomocí při sjednání dotace sama nabídla.

Starostové jsou stíháni pro trestný čin dotačního podvodu, někteří z nich i kvůli úvěrovému podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim až dvanáctileté vězení. Zbylí dva lidé jsou stíháni kvůli pomoci k dotačnímu podvodu a zneužití pravomoci, jeden z nich navíc z úvěrového podvodu. Oběma hrozí až deset let za mřížemi.

Ministerstvo přidělilo na odstraňování povodňových škod v kraji celkem 300 milionů korun, asi 50 milionů Ústeckému kraji a 250 milionů si rozdělilo 40 obcí. Do Slavětína šly dvě dotace v celkové výši 8,6 milionu korun. Za tyto peníze byly zrekonstruovány ulice Kozí a Bieblova – silnice a chodníky tam mají nový asfaltový povrch, přibyly nové vpustě pro odvod dešťové vody. Rekonstrukce se dočkala také vodní nádrž u obce zvaná Louže, která byla odbahněna a došlo i na vyspravení její hráze.

Starosta Jandl: deště tu byly

„Policejní obvinění nechápu, nikoho jsem úmyslně nepoškodil. Ty deště tady v roce 2009 a 2010 byly, stojím si za tím. A komunikace nám poškodily," říká slavětínský starosta J. Jandl. „Měli jsme tady mimořádnou kontrolu z ministerstva pro místní rozvoj. Ta nezjistila pochybení, podle jejího závěrečného protokolu je vše v pořádku," tvrdí.

Žádost o dotaci pro Slavětín vyřizovala zmíněné agentura. „Policie říká, že posudek byl zfalšovaný. Já jsem si žádný posudek neobjednával, ani jsem ho neviděl. Dokážu, že jsem nic špatného neudělal," říká starosta Slavětína.