Letošní povodeň v ČR už má kulminaci za sebou a voda začíná pomalu opadat. Právě teď čeká postižené lidi nejnáročnější práce – úklid svých domovů po záplavě.

Některé obce v okrese Louny už vyhlásily dobročinné sbírky věcí určených na pomoc pro zasažené oblasti. Jde zejména o čistící a úklidové prostředky a nářadí, ale lidé mohou dávat i finanční příspěvky. Mezi prvními byly obce Jimlín a Měcholupy.

Obecní úřad Jimlín vyhlásil humanitární sbírku ve středu 5. června. Potřebné jsou čistící, úklidové a desinfekční prostředky, například hadry, kbelíky, Savo, mýdla, repelentní prostředky, prášky na praní, dětské pleny, gumové rukavice, košťata, lopaty, velké igelitové pytle, kolečka. Zároveň probíhá i finanční sbírka. „Materiální i finanční pomoc mohou lidé předat na obecním úřadě v Jimlíně nebo v obchodě Coop v Zeměchách," uvedla starostka Jimlína Jana Mikovcová.

Také obec Měcholupy pořádá humanitární sbírku. „Sběr věcí bude probíhat v pátek 7. a v pondělí 10. června. Sběrnými místy jsou v Měcholupech obecní úřad a základní škola, v Želči hasičárna a ve Velké Černoci obchod," uvedla starostka Měcholup Doris Černíková. Pokud to bude potřeba, sbírka by se pak mohla opakovat i v dalších dnech, doplnila.

(až)