V první linii drželi obranu plameny ohroženého Janova, s „hladovým“ ohněm bojovali v lese, na skalách, v extrémním terénu se snažili zabránit dalšímu šíření ničivého živlu. V Českém Švýcarsku s plameny už několik dní zápasí společně s dalšími kolegy také postoloprtští hasiči. „Bylo to tam peklo,“ popisuje obrovský požár jeden z nich Vojtěch Zsemlye. „Neskutečně tam makají všichni,“ ví mladý hasič.

Mezi postoloprtskými hasiči se Vojtěch Zsemlye pohyboval odmalička, v jednotce je šest let. Aktuálně byl jedním z těch, kteří bojovali o to, aby domy v Janově nedaleko Hřenska nepohltil požár. Plameny nebyly daleko, uvažovalo se i o evakuaci obce.

Při boji s požárem v Českém Švýcarsku pomáhají vrtulníky.
Nic většího jsem v životě neviděl, říká pilot zasahující v Českém Švýcarsku

„Požár šel směrem na Janov a rozšiřoval se. Bránili jsme, aby se tam oheň nedostal, aby se to tam dál nerozšiřovalo. V lese před obcí jsme měli natažené proudy a snažili jsme se, aby to nešlo dál,“ popisuje mladý hasič.

„Hasili jsme také na několika místech v lesích okolo, hledali jsme nová ohniska. Bránili jsme, aby se požár dál nerozšiřoval,“ pokračoval Zsemlye.

Postoloprtská cisterna byla také neustále v permanenci, zásobovala první linii vodou. Z rybníka směr les, pořád dokola. Vody bylo stále potřeba obrovské množství.

Bylo to neuvěřitelné

Podobný zásah Zsemlye nezažil. V centru obrovského požáru strávil prozatím dva dny, nyní ho vystřídaly čerstvé síly. Těch hasiči v Hřensku nechávají dost a dost, zásah je velmi náročný psychicky i fyzicky. Požár zasáhl rozsáhlé území, navíc se stále objevovala nová ohniska, práci hodně komplikoval neustálý vítr.

„Ani nevím, jak to popsat. Bylo to neuvěřitelné. Nic většího a horšího jsem neviděl. Všude dým a plameny,“ říká Zsemlye s tím, že pokud bude potřeba, okamžitě opět vyrazí pomoci.

O dramatické situace nebyla v Hřensku nouze, hasiči si ale se vším poradili. „Občas vyskočily plameny, muselo se třeba trochu ustoupit, ale zvládli jsme to,“ popisuje. V lese také probíhalo kácení, které mělo zabránit dalšímu šíření ničivého živlu.

Speciální hasičská letadla Canadair CL-415 nabírají vodu z jezera Milada
K Miladě už od Hřenska pendlují speciální hasičská letadla Canadair z Itálie

Hasiči nakonec dostali situaci v okolí Janova pod kontrolu. Když bylo jasné, že se obec snad podaří zachránit, na co její obránci mysleli? „Bylo super, že se to povedlo ubránit. Ale také jsme si hned uvědomili, že práce nekončí. Oheň řádil dál. Neskutečně tam makají všichni,“ ví Zsemlye.

Mladého hasiče z Postoloprt potěšilo, jak se zapojila veřejnost. „Bylo úžasné, jak lidé pomáhali. Vozili pití, jídlo, třeba pizzu, pekli buchty, vyjadřovali podporu, ptali se, jestli něco nepotřebujeme. Opravdu úžasné,“ uzavírá.