Stačí chvilka nepozornosti a třeba v kuchyni se zničeho nic objeví plameny.

Pokud nemáte hasící přístroj, zaděláváte si na pořádný problém. A pokud je to ještě ke všemu ve zbrusu novém rodinném domě, i na pořádnou pokutu.

Se začátkem července začala totiž platit nová požární vyhláška. Ta stanovuje, že v každém novém rodinném domě po tomto termínu musí být požární hlásič a hasící přístroj. Pokud tomu tak není, kolaudace nebude dokončena a objekt se tak nebude moci užívat.

Podle statistik hasičů vzniká většina domácích požárů z malých zdrojů. Těmi se často stávají například cigarety v rukou usnuvších lidí, zapomenuté potraviny na sporáku, hořlavé věci v blízkosti přímotopů a podobně. „Odhalit vznik takového požáru mohou dobře požární hlásiče; zachytí totiž i malé množství kouře a například spáče vzbudí nebo upozorní lidi v jiné části bytu,“ vysvětlil již dříve Václav Hančar, velitel profesionálních hasičů v Podbořanech. Podle něj by šlo takto předejít až dvěma třetinám požárů.

V podstatě jde o to, že včasné zaregistrování požáru díky hlásiči a jeho okamžitá likvidace hasícím přístrojem může uchránit majetek obyvatel domu, jejich zdraví i životy. Komu by tento pádný argument nestačil, možná dá na hrozbu vysoké pokuty. Může se vyšplhat až na 25 tisíc korun, pokud člověk vyhoří a hasiči následně nenajdou předepsané zařízení. Nutno dodat, že pokud je u domu garáž, hlásič i hasící přístroj musí být i tam.

Odborníci a profesionální hasiči mají ale obavy, že stavebníci budou při kolaudacích podvádět. Hasiči totiž nemají právo již jednou zkolaudovaný dům kvůli této vyhlášce kontrolovat. Je tak možné, že si lehkomyslní lidé budou navzájem tyto věci půjčovat jen na kolaudaci, poté je u nich doma nenajdete. „Zažil jsem dokonce, že si půjčovali i protipožární dveře, takže myslím, že s těmito věcmi to bude také,“ krčí rameny V. Hančar.