Každoročně v Česku vyhoří desítky domů kvůli špatnému stavu komína. Loni hořelo od komínů dvě stě šedesátkrát.

Zatímco celkový počet požárů v Česku v poslední době stoupá, požárů komínů ubývá. Za poslední roky při nich zemřeli tři lidé, z toho jeden loni. Každý rok se pak kvůli špatnému stavu komínů zraní při požáru okolo dvaceti lidí.

Přes nižší počet těchto požárů se škody, které způsobí, nesnižují. Každoročně se pohybují okolo 4,5 miliardy korun.

V okrese Louny nejsou následky požárů domů kvůli komínům tragické, ročně jich ale vyhoří několik. „Za rok 2006 evidujeme tři požáry v okrese Louny, jejichž příčinou byl provoz komínového tělesa. Vloni byly takové případy dva. Navíc došlo ke dvěma požárům, jejichž příčinou byl odvod spalin z tepelného spotřebiče do komínového tělesa. Letos zatím v okrese Louny evidujeme jeden požár, který byl zapříčiněn provozem komínového tělesa,“ sdělil na dotaz Deníku Jakub Vlček, vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje územní odbor Žatec.

Proč začne hořet?

A proč komín způsobí požár domu? „Nejčastější příčinou požárů komínových těles je jejich technický stav a zazděný nebo přizděný dřevěný trám,“ sdělil J. Vlček. Například vloni v říjnu došlo k požáru střechy a půdního prostoru rodinného domu v Hříškově na Lounsku. Příčinou vzniku požáru byl zazděný dřevěný trám v komínovém tělese. Škoda byla vyčíslena na 200 tisíc korun.

Letos počátkem roku došlo k požáru druhého nadzemního podlaží rodinného domu ve Výškově na Žatecku. Příčinou byl špatný technický stav komínového tělesa, který měl porušený odvodový plášť. Škoda byla také 200 tisíc korun. „Hasičské jednotky také zasahují při požárech, kdy dojde ke vznícení sazí v komínovém tělese. Ve většině těchto případů však hasiči svým zásahem zamezí rozšíření požáru z prostoru komínového tělesa a pokud nedojde ke zranění či ohrožení zdraví a života osob a zvířat nebo ke vzniku škody, jsou tyto požáry zařazeny do požárů tzv. nedošetřovaných. To znamená, že není evidována jejich příčina,“ uvedl Jakub Vlček.

Pozor na saze

Požárům komína lze přitom předejít dodržováním několika zásad. „Komíny by neměly stát v blízkosti hořlavých materiálů, jako jsou dřevěné trámy. Topit by se mělo pouze palivem, pro které je komín konstruovaný. Problémem může být i vlhké dřevo, které komín více zanáší sazemi. Nejdůležitější je ale pravidelné čištění komínů a odborná kontrola, kterou majitelům ukládá zákon,“ sdělil tiskový mluvčí hasičů Petr Kopáček.

Počet kontrol závisí na typu používaného paliva a na spotřebiči, který je ke komínu připojen. Někdy stačí kontrola jednou ročně, jindy se musí komíny kontrolovat až šestkrát za rok. „Je důležité mít na paměti, že za stav komínů nese odpovědnost správce či majitel objektu, nikoliv kominík,“ doplnil Kopáček.

Pokud hasiči zjistí, že je komín závadný, mohou majiteli udělit i desetitisícové pokuty. „Předpisy ale dodržují jen státní instituce, které to musejí mít v pořádku, a pár pečlivých lidí,“ ví své o četnosti kontrol kominík Ladislav Zahrádka z Očihova na Podbořansku. „Mám okruh svých zákazníků, ke kterým chodím komíny čistit pravidelně. To je ale pár výjimek. Je to o přístupu majitelů domů, většina se o komíny vůbec nestará,“ dodal kominík.

Většina lidí si na kominíka vzpomene, až když ho vidí, některé komíny nejsou udržovány vůbec. „Vzpomenou si třeba, až když mě vidí na ulici a poprosí, abych k nim přišel. Některé komíny tak čistím třeba po deseti letech, někdy i po více. Takové komíny jsou pak v hrozném stavu,“ řekl Ladislav Zahrádka s tím, že lidé si neuvědomují hrozící nebezpečí.