Pozvat, nebo nepozvat členy vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem na otevření nové plavecké haly v Lounech? To řešilo vedení Loun. Koaliční partneři z jednotlivých stran a hnutí na to mají opačný názor, hlasování v radě vyznělo o jediný hlas s výsledkem pozvánku poslat. Odpověď, zda předseda vlády a ministři do Loun 11. září dorazí, zatím nepřišla. Podle neoficiálních informací by Andrej Babiš do města přijet měl.

Návrh pozvat vládu přišel ze zastupitelského klubu hnutí ANO v Lounech. „Domníváme se, že město Louny se může novým bazénem před vládní návštěvou nejen pochlubit, ale vzhledem k našim komunálním programovým prioritám, bychom s panem premiérem rádi mluvili i o dalších aktivitách směřujících k rozvoji našeho města,“ stojí v prohlášení zastupitelů. „Nezveme Andreje Babiše jako předsedu hnutí ANO, ale jako premiéra České republiky,“ dodal k tomu místostarosta Loun Milan Rychtařík (ANO).

Ilustrační foto.
V okrese Louny případů nákazy Covid-19 přibylo, objevilo se 9 nových nemocných

Město dostalo od státu, konkrétně od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, na halu za 219 milionů korun dotaci ve výši 40 milionů. „V Lounech připravujeme přístavbu sportovní haly a i na ni chceme získat státní dotaci. Rádi bychom v tom vedli aktivní politický lobbing, konkurence mezi městy je veliká. Ne že by premiér nebo ministr určovali to, kdo dotaci získá, ale podílejí se na procesu rozhodování o tom, jaké dotační tituly se vypíšou a kolik peněz se na ně vyčlení,“ vysvětlil Rychtařík.

„Je to nejvýznamnější stavba města od roku 1989, pro město bude ctí, když na slavnosti přivítá představitele vlády. Navíc ministerstvo školství na ni dalo peníze. Beru jako přirozené, když se ministr školství přijede podívat,“ řekl druhý místostarosta Vladimír Antonín Hons (Unie pro sport a zdraví).

Čtyři radní z devíti ale pro to poslat pozvánku na Úřad vlády nehlasovali.

Florbal Jazzmani Žatec
Žatečtí florbalisté poskočili do divize. Je to velká výzva, říká Votava

„Slavnostní otevření haly by si měli užít hlavně obyvatelé Loun, pozvaní by měli být lidé, kteří se o výstavbu zasloužili. Pokud premiér přijede, slavnost bude svázaná protokolem a bude to spíš formální akt,“ sdělil starosta Loun Pavel Janda, který se zdržel hlasování. „Nicméně úkol z rady jsem splnil, pozvánku poslal. Zatím oficiální odpověď nepřišla. Pokud premiér přijede, postaráme se, aby se u nás cítil dobře,“ dodal.

Jeho kolega z kandidátky Pro lepší Louny a radní Michal Kučera hlasoval rovnou proti pozvání. „Výstavba haly je zásluhou města a jeho občanů. Předpokládám, že jsme získali dotaci, protože náš odbor správy majetku připravil kvalitní projekt. Andrej Babiš s tím nemá nic společného. Přijde mi, že jde o předvolební kampaň hnutí ANO za peníze lounských občanů,“ vyjádřil se. „Až se bude slavnostně zahajovat výstavba dálnice u Loun, je to státní záležitost, bude přirozené, když premiér přijede,“ doplnil.

K aktu, který oficiálně zahájí přestavbu obchvatu Loun na úsek dálnice D7 Praha – Chomutov, by mělo dojít v první polovině září. „Přesný termín je v jednání,“ sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová. Nejbližší dny ukážou, zda to bude také 11. září, aby Andrej Babiš nemusel do Loun dvakrát. Variant se ale nabízí několik, jednou z nich je také to, že premiér do města nepřijede vůbec.

Skatepark v Žatci, prosinec 2019
Města chystají skateparky. V Lounech plánují nový, v Žatci stěhování